Prato - włoskie miasto, w którym rodzi się za dużo dzieci
Miasto Prato w Toskanii jako jedyne w całych Włoszech ma kłopot ze zbyt wysoką liczbą narodzin. Władze przyznają, że z powodu braku miejsca nie są w stanie stosować się do przepisu nakazującego uczcić narodziny każdego dziecka sadząc drzewo.
24.09.2015 | aktual.: 24.09.2015 06:55
Przepis obowiązujący od 1992 roku dotyczy wszystkich miast i miejscowości powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Drzewo należy zasadzić w ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka. Podkreśla się, że dzięki temu włoskie miasta stają się bardziej zielone i przyjazne środowisku.
Dwa lata temu przepis zmieniono tak, że obecnie zasadzić drzewo należy także w przypadku adopcji.
W Prato rodzi się za dużo dzieci, nie mamy wolnej przestrzeni dla kolejnych sadzonek - mówią władze miejskie cytowane przez dziennik "La Stampa". Gazeta przypomina, że co roku w mieście - znanym także z tego, że mieszka tam duża społeczność chińska - rodzi się ponad 3 tysiące dzieci.
Władze miejskie postanowiły obecnie, że codziennie sadzić się będzie tylko jedno wspólne drzewo na cześć wszystkich nowo narodzonych i adoptowanych tego dnia dzieci.
Jednak minister ochrony środowiska Gian Luca Galletti broni rozporządzenia i apeluje o jego przestrzeganie w stolicy włoskiego przemysłu tekstylnego.
"Można znaleźć wolną przestrzeń, wystarczy wyjechać poza miasto i znaleźć miejsce, na przykład zbocze, gdzie warto zasadzić nowe drzewa, które służą także umocnieniu terenu" - wskazał szef resortu czuwającego nad skrupulatnym przestrzeganiem rozporządzenia w całym kraju. Wszystkie miasta muszą poinformować ministerstwo jaki rodzaj drzewa wybrały dla każdego dziecka.
Galletti zwrócił ponadto uwagę na zagrożenie, jakim jest dla równowagi środowiska odstąpienie od tej praktyki w takim ośrodku, jak Prato, bardzo narażonym na erozję terenu i lawiny błotne.
Pojawienie się nowego drzewa ma wymiar edukacyjny i ekologiczny- wskazuje ministerstwo przypominając, że każde zapewnia tlen 10 osobom. Ta norma - podkreślono - to nie demagogia, ale wkład także na rzecz następnych pokoleń.
To zaś oznacza, że Prato nie zostanie zwolnione z obowiązku przestrzegania przepisu.