Prasa włoska o polskim referendum
Większość włoskich gazet informuje w poniedziałek o wynikach polskiego referendum akcesyjnego UE na pierwszych stronach. Najczęściej cytowane są słowa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że "wracamy na miejsce, które się Polsce i Polakom należy".
09.06.2003 10:55
Dziennik "Corriere della Sera" poświęca Polsce całą drugą stronę ogólnokrajowego wydania. W komentarzu redakcyjnym przypomina najważniejsze wydarzenia z historii Polski od pierwszego rozbioru. Tekst jest zilustrowany zdjęciem kawalerii z podpisem głoszącym, że podczas ostatniej wojny oddziały konne musiały walczyć przeciwko niemieckim czołgom.
Autor komentarza, Sergio Romano, podkreśla, że dzisiaj w Europie żadne ważne głosowanie nie jest już "wydarzeniem tylko na skalę danego kraju. Płyniemy teraz wszyscy w tej samej łodzi. I jeśli jedno wiosło się złamie, inni muszą ruszyć na pomoc i rzucać koło ratunkowe. Tym razem niebezpieczeństwo zatonięcia zostało zażegnane" - pisze "Corriere", podsumowując poprzedzające referendum wizyty w Polsce szefów państw Unii.
"Polska wybrała członkostwo w Unii, ale czasami postępuje tak jak gdyby jej stosunki ze Stanami Zjednoczonymi miały być gwarancją większej autonomii" - pisze dalej "Corriere", podając przykład decyzji o zakupie samolotów F-16 i stanowisko Polski wobec wojny w Iraku. Komentarz w "Corriere della Sera" kończy się słowami "Vivat Polonia".
"La Repubblica" pierwsze strony poświęca sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale na jednej z dalszych opisuje wyniki polskiego referendum, podkreślając, że po ogłoszeniu pierwszych rezultatów w wielu miastach zabrzmiały kościelne dzwony, a ludzie na ulicach śpiewali hymn narodowy.
Dziennik zamieszcza wywiad z ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem. Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że "Polska chce być pomostem między USA a krajami Europy Środkowowschodniej". Minister zwraca również uwagę, że Polska wprowadzi do Europy miliony młodych ludzi otwartych na zmieniający się świat".
Turyńska "La Stampa" zamieszcza entuzjastyczny reportaż z przebiegu referendum w Warszawie. Na zakończenie autorka artykułu podsumowuje rezultaty stwierdzając filozoficznie, że "Europa ma wiele wad, ale patrząc na nią oczami młodych Polaków wydaje się być wielką wyspą szczęśliwą".
Włoskie dzienniki zwracają w komentarzach o Polsce uwagę na zażegnaną możliwość kryzysu rządowego w przypadku nieudanego referendum. Prasa ocenia jednak, że w świetle wyników głosowania niebezpieczeństwo to oddaliło się jedynie w przyszłość.