Trwa ładowanie...
d2mlu7c
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prasa: Niemcy dokonują samobójczych zamachów w Iraku i Syrii

Liczba pochodzących z Niemiec zamachowców samobójców walczących w Iraku i Syrii po stronie Państwa Islamskiego rośnie bardzo szybko - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Pięć przypadków dokonanych przez nich zamachów uważa się za pewne, kilka jest sprawdzanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka (AFP, Fot: Welayat Raqa)
d2mlu7c

"SZ" opisuje przypadek 21-latka z Enneretal w Nadrenii Północnej-Westfalii, który w lipcu dokonał samobójczego zamachu w Bagdadzie, zabijając 54 osoby.

Niemieckie media powołują się na zeznania aresztowanego wysokiego rangą funkcjonariusza Państwa Islamskiego, który twierdzi, że zawiózł na miejsce zamachu Niemca pochodzenia arabskiego. Jak zeznał, w kwaterze w Faludży, skąd odbierał zamachowca, na udział w akcji czekało trzech innych Niemców.

Zdaniem niemieckich służb specjalnych pięć przypadków dokonania samobójczych zamachów przez osoby pochodzące z Niemiec można uznać za pewne. Trzy lub cztery takie przypadki są obecnie sprawdzane.

d2mlu7c

Państwo Islamskie z powodów propagandowych świadomie rekrutuje obecnie zamachowców w krajach europejskich. Od początku marca liczba zamachów z udziałem osób z Europy wzrosła czterokrotnie. Samobójcy ci są zwykle brutalniejsi od Arabów - powiedział rzecznik irackich sił zbrojnych Kasem Atta.

Zdaniem niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere'a wyjazdy obywateli Niemiec do Iraku i Syrii w celu dokonania zamachów samobójczych osiągnęły "nowy wymiar". - Nie godzimy się na eksport terroryzmu, musimy zatrzymać tę falę - powiedział szef MSW. Służby specjalne szacują, że około 400 Niemców walczy po stronie Państwa Islamskiego.

d2mlu7c

Podziel się opinią

Share

d2mlu7c

d2mlu7c
Więcej tematów