Trwa ładowanie...
29-05-2016 06:40

Prasa: Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowy

• Korea Płn. będzie, jak uprzednio, zwiększać swój potencjał jądrowy zarówno pod względem ilościowym, jak i ilościowym
• Tak głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych tego państwa opublikowane w niedzielę w dzienniku Rodong Sinmun (Gazeta Pracy)

Prasa: Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowyŹródło: AFP, fot: JUNG YEON-JE
dobw1so
dobw1so

Oświadczenie północnokoreańskiej dyplomacji jest reakcją na wypowiedź Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy podczas spotkania przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata na półwyspie Shima w Japonii w dniach 26-27 maja.

Barack Obama powiedział podczas obrad G7, że prowadzony przez Pjongjang program rakietowo-jądrowy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu, USA i całego świata i jest przeszkodą w osiągnięciu celu, jaki przyświeca Waszyngtonowi, tj. budowie świata wolnego od broni atomowej.

W oświadczeniu północnokoreańskiej dyplomacji podkreślono, że Biały Dom "świadomie wprowadza w błąd opinię publiczną twierdząc, że program jądrowy Korei Płn. stanowi zagrożenie w skali globalnej". Zdaniem północnokoreańskiej dyplomacji "idea świata bez broni jądrowej jest lansowana przez Waszyngton głównie po to, by osłabić potencjał militarny innych państw i utrwalić hegemonię USA".

- Korea Północna zamierza wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wynikających z umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ale zarazem będzie się też trzymać kursu wyznaczonego przez Najwyższego Przywódcę Partii, Armii i Narodu Kim Dzong Una - podkreślono w publikacji zamieszczonej w gazecie Rodong Sinmun.

dobw1so

"Kurs ten polega na równoległym rozwoju gospodarki oraz wzmacnianiu potencjału nuklearnego zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym". Pjonjang "nie odstąpi od tego programu tak długo, jak długo będzie istnieć realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Korei Płn. ze strony imperialistów" - głosi oświadczenie.

6 stycznia Korea Północna dokonała kolejnej, czwartej już, próby z bronią nuklearną, a w lutym wystrzeliła satelitę na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu. Pjongjang twierdzi też, że przeprowadził pomyślnie próbę z bombą wodorową. Oba te incydenty były pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i spotkały się z potępieniem na świecie. ONZ zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią nuklearną oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

dobw1so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dobw1so
Więcej tematów