Trwa ładowanie...
d2cph4k

Prasa: kard. Bertone będzie miał 10 razy większy apartament niż papież

Były watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone będzie miał 10 razy większy apartament niż skromne dwupokojowe mieszkanie papieża Franciszka - pisze "La Repubblica". Dziennik ujawnił, że nowa rezydencja dostojnika rozsierdziła papieża.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone
Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone (AFP, Fot: Alberto Pizzoli)
d2cph4k

Franciszek po swym wyborze wybrał mały apartament o powierzchni 70 metrów kwadratowych w Domu Świętej Marty, czyli watykańskim hotelu. W Domu Świętej Marty mieszka również nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Tymczasem do położonego obok Palazzo San Carlo wkrótce wprowadzi się kardynał Tarcisio Bertone, który od pół roku nie jest już sekretarzem stanu. Jego nowy apartament - jak podał rzymski dziennik - ma około 700 metrów kwadratowych. Jest tak ogromny, ponieważ powstał w rezultacie połączenia dwóch mieszkań. Obecnie trwają tam prace remontowe.

Swój dotychczasowy apartament w Pałacu Apostolskim kard. Bertone musiał opuścić po dymisji na jesieni zeszłego roku.

d2cph4k

Według gazety, kiedy papież dowiedział się o wielkim remoncie w sąsiednim pałacu i o tym, kto zamieszka w przygotowywanym apartamencie, zdenerwował się. W artykule zauważa się, że Franciszek nie może "przepędzić" swojego nowego sąsiada z pobliskiego pałacu, ale już dał publicznie wyraz swej irytacji mówiąc w homilii w Wielki Czwartek o wystawnie żyjących księżach, którzy zapominają o wymogu ubóstwa.

"La Repubblica" wyjaśnia, że w olbrzymim apartamencie kardynał Bertone, który jest obecnie Kamerlingiem Kościoła, nie będzie mieszkał sam, lecz z trzema zakonnicami, pomagającymi mu od czasów, gdy był sekretarzem stanu.

Dziennik zauważa, że procedura przyznawania mieszkań w Watykanie dowodzi, że wciąż mocną pozycję mają przeciwnicy radykalnych zmian i likwidacji przywilejów, czego zwolennikiem jest papież Franciszek.

d2cph4k

Podziel się opinią

Share
d2cph4k
d2cph4k
Więcej tematów