PolskaPracownik z HIV niemile widziany

Pracownik z HIV niemile widziany


Ponad połowa (50,3%) pracodawców nie przyjęłaby do pracy osoby zarażonej HIV. Chętniej widziane byłyby osoby chore na raka czy na serce, gorzej - chorzy na chorobę weneryczną, gruźlicę, alkoholicy i narkomani - wynika z raportu ONZ nt. HIV/AIDS w Polsce przedstawionego we wtorek w Warszawie.
Pełnomocnik ministra ds. zapobiegania narkomanii i HIV/AIDS ksiądz Arkadiusz Nowak podczas konferencji prasowej (PAP-Piotr Rybarczyk)

Pracownik z HIV niemile widziany
Źródło zdjęć: © PAP

Prawie wszyscy zarażeni (94%) uważają, że mają prawo do nieinformowania o stanie swojego zdrowia. Tymczasem pracodawcy (79%), publiczność (69,3%) i związkowcy (43,8%) sądzą, że mają prawo wiedzieć o tym, czy w ich gronie pracuje osoba chora na AIDS.

Stąd konieczność edukowania pracowników i pracodawców, a także - jak powiedział przedstawiciel ministra zdrowia ds. narkomanii i AIDS ksiądz Arkadiusz Nowak - tworzenia "atmosfery przychylności i akceptacji dla tych, którzy chcą ujawnić, że są chorzy".

"Stopień niewiedzy Polaków na temat AIDS jest zatrważający" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Henryk Banaszak, jeden z autorów raportu "HIV/AIDS. Prawa człowieka w miejscu pracy". Raport przygotowali polscy naukowcy, lekarze, socjologowie i prawnicy, a został wydany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Ponad 40% dorosłych Polaków uważa, że wirusem HIV można zarazić się od ukąszenia komara. Wielu sądzi, że może zachorować, korzystając z publicznych toalet i łaźni (29,6%) lub używając tych samych sztućców, których używał zakażony (26%).

Zdaniem Banaszaka, w ciągu ostatnich lat (pierwsze zakażenie wirusem HIV wykryto w Polsce w 1985 roku, a zachorowanie - w 1986) nastąpił znaczny wzrost społecznej ignorancji na temat sposobów zarażenia HIV.

"Powszechna ignorancja powoduje, że problem ten jest wypychany poza obszar normalności, a 60% Polaków aprobuje pogwałcenie prawa w stosunków do chorych, brak akceptacji chorych i zwalnianie pracowników" - wyjaśniał Banaszak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1986 roku do końca 2001 roku wykryto w Polsce 7307 zakażeń HIV. Faktyczna liczba osób zakażonych wynosi - według szacunkowych danych - około 20 tys. Polska ma drugi co do wielkości (po Rumunii) wskaźnik zachorowalności w Europie Środkowej - 14,8 osoby rocznie na milion mieszkańców. Aż 53% zarażonych to ludzie w wieku 20-29 lat.

W ciągu ostatnich dwóch lat szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Europie Wschodniej, głównie w Estonii i na Ukrainie, gdzie żyje około 450 tys. zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Jednak wbrew powszechnym opiniom jakoby chorymi najczęściej byli homoseksualiści z badań wynika, że aż 70% osób, które zaraziły się HIV w ubiegłym roku, to pary heteroseksualne. I - jak powiedziała dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska - to głównie do par heteroseksualnych adresowana jest tegoroczna kampania informacyjna.

Badania prowadzono w roku 2002 na losowej próbie 1012 dorosłych Polaków (jako tzw. publiczność) oraz 129 zakażonych HIV, 400 pracodawców, 184 związkowców.(iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)