Trwa ładowanie...
12-11-2015 04:05

Pracownicy socjalni coraz częściej zabierają dzieci rodzicom

Wzrosła liczba przypadków, w których pracownicy socjalni odbierają rodzicom podopiecznych - informuje "Rzeczpospolita".

Pracownicy socjalni coraz częściej zabierają dzieci rodzicomŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d8ynvqi
d8ynvqi

Przepis umożliwiającego szybkie odebranie dziecka "w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie" wprowadzono w 2010 r.

W 2011 r. odebrano w tym trybie 474 dzieci w 2012 r. - 500, w 2013 r. - 571, a w 2014 r. - aż 1359. Skąd taki skok? Zdaniem Ministerstwa Pracy zmieniła się świadomość społeczna. - Zgłoszeń nie dokonują już tylko same osoby doświadczające przemocy w rodzinie, ale również sąsiedzi, do których docierają niepokojące sygnały - sugeruje ministerstwo.

Resort podkreśla, że większa liczba interwencji to nie powód do niepokoju. Bardziej sceptyczny jest mec. Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, które monitoruje sprawy sądowe dotyczące ograniczenia władzy rodzicielskiej.

- Na wzrost liczby odebranych dzieci mogło mieć wpływ wiele czynników. Bywa, że pracowników socjalnych złośliwie zawiadamiają sąsiedzi. Bardzo często taka broń wykorzystywana jest w sprawach rozwodowych. Poza tym mam wrażenie, że pracownicy socjalni coraz częściej nadgorliwie podchodzą do kwestii biedy - wylicza mec. Lewandowski.

d8ynvqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ynvqi
Więcej tematów