PolskaPracownicy skarbówki rozpoczęli trzydniowy protest

Pracownicy skarbówki rozpoczęli trzydniowy protest

Rozpoczął się trzydniowy protest w urzędach skarbowych. Urzędnicy domagają się wyższych pensji i mniej pracy. Pracownicy skarbówki będą brali urlopy na żądanie i oddawali krew. Nie wiadomo jeszcze, ilu urzędników nie stawi się do pracy.

Pracownicy skarbówki uważają, że rząd stara się oszczędzać ich kosztem. Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" Tomasz Ludwiński podkreślił w rozmowie z IAR, że pracownicy Urzędów Skarbowych czują się przeciążani nadmiarem obowiązków. Dodał, że zasięg obowiązków urzędników skarbówki jest nieporównywanie wyższy niż w innych sektorach. Jego zdaniem, rząd jeśli musi przesunąć środki na wynagrodzenia do innych sfer administracji rządowej, to zabiera fundusze właśnie administracji skarbowej.

Obraz

Polecamy:

Ludwiński mówi, że pracownicy domagają się należnych nakładów na Urzędy Skarbowe. Zaznaczył, że oczekują również, by zapowiedziane podwyżki zostały wypłacone w terminie i z obiecanym im wyrównaniem.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność", pracownicy administracji skarbowej jako praktycznie jedyna grupa zawodowa, która nie otrzymała podwyżki wynagrodzeń. W tym roku wzrost wynagrodzeń w Urzędach Skarbowych wyniósł jedynie 2,3%.

Na Lubelszczyźnie petenci urzędów skarbowych nie powinni odczuć, że pracowników skarbówki prowadzą strajk.

Z danych, które rano zebrała Izba Skarbowa w Lublinie wynika, że na ponad tysiąc 800 etatów w całym województwie dzisiaj nie przyszły do pracy 33 osoby. Nie są to jednak ci, którzy biorą udział w strajku - wyjaśnia rzeczniczka Izby Marta Szpakowska. Tylko 8 z tych osób wzięło dzisiaj urlop na żądanie, 25 jest na krótkotrwałych, kilkudniowych urlopach wypoczynkowych, 3 osoby opiekują się dziećmi. Oddaniem krwi nikt nie tłumaczył nieobecności w pracy.

Poza urzędami do środy włącznie czynne są dodatkowe punkty przyjęć zeznań podatkowych w starostwach powiatowych, oddziałach zamiejscowych Urzędu Kontroli Skarbowej i urzędach gmin.

Na drzwiach do warszawskiego urzędu przy ulicy Lindleya wywieszono informację o prowadzonej akcji ostrzegawczej. Zastępca naczelnika III Urzędu Skarbowego dla Warszawy Śródmieścia Iwona Potyralla mówi jednak, że pierwsza zmiana stawiła się normalnie do pracy. Zapewnia, że urząd przygotował się na ewentualny protest kolejnej zmiany. W pogotowiu są pracownicy funkcyjni i w razie strajku to oni zasiądą w okienkach. W urzędach dzielnicowych uruchomiono dodatkowe dyżury, a na śródmieściu działa urzędomat skarbowy. To urządzenie podobne do bankomatu, w którym można złożyć zeznanie bez pośrednictwa urzędnika.

Pierwsi petenci pojawili się w urzędzie już przed ósmą rano. Byli obsługiwani prawie od ręki. Urzędnicy spodziewają się najazdu petentów po południu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)