PolskaPracownicy Radia Łódź za strajkiem

Pracownicy Radia Łódź za strajkiem

Pracownicy publicznego Radia Łódź SA gotowi są
rozpocząć akcję strajkową, jeśli zarząd firmy nie spełni ich
postulatów - poinformowała Małgorzata Warzecha ze
związku zawodowego dziennikarzy radia i telewizji.

09.06.2005 17:20

Związkowcy domagają się natychmiastowego wznowienia negocjacji dotyczących układu zbiorowego, który - jak twierdzą - został zerwany. Chcą również wypłacenia zaległych nagród jubileuszowych. Twierdzą też, że szefowie firmy stosują wobec części pracowników tzw. "cenzurę prewencyjną programu, czyli nie dopuszczają pewnej grupy osób na antenę".

W rozgłośni odbyło się referendum, w trakcie którego załoga miała odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku niespełnienia przez zarząd postulatów związkowców gotowa jest podjąć akcję strajkową. W głosowaniu wzięło udział 80% ogółu załogi, z czego prawie 85% powiedziało "tak".

Podejmiemy wszelkie przewidziane prawem kroki, do strajku włącznie. Ta ostatnia forma protestu może przybrać formę strajku okupacyjnego, możemy np. przerwać na chwilę program - powiedziała Warzecha.

Z zarzutami związkowców nie zgadza się prezes Radia Łódź Krzysztof Jędrzejczak. Jak twierdzi, układy zbiorowe zostały zgodnie z prawem wypowiedziane we wrześniu 2003 r., a nie zerwane. Były one zawarte wiele lat temu i nie przystawały do aktualnych warunków organizacyjnych i ekonomicznych spółki. Obecnie trwają negocjacje nad stworzeniem nowego układu zbiorowego - poinformował.

Jędrzejczak zaznaczył też, że w tym roku wielkość wypłat z nagród jubileuszowych wyniesie 144 tys. zł. Dodał, że o dopuszczeniu materiału do emisji decydują kierownicy i wydawcy programów. Zapowiedź akcji strajkowej uważa za działania godzące w interes spółki oraz w wizerunek rozgłośni.

W 1997 r. Radio Łódź zasłynęło pierwszym w historii polskiej radiofonii publicznej strajkiem generalnym. Na 12 godzin przerwało program. Emitowany był sygnał stacji i komunikaty strajkowe. Akcję zorganizował komitet strajkowy radia, utworzony przez wszystkie związki zawodowe działające w rozgłośni. Strajkujący domagali się m.in. powołania nowego zarządu spółki, realizacji porozumienia w sprawie regulacji wynagrodzeń oraz zaprzestania szykanowania działaczy związkowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)