Trwa ładowanie...
d3f66ny
08-09-2003 15:15

Pracownicy "Poręby" chcą chleba i pracy

Kilkuset pracowników Fabryki Urządzeń Mechanicznych "Poręba" demonstrowało przed Urzędem Miasta w Porębie (Śląskie). Od 1 lutego nie wypłacono im pensji, otrzymują tylko niewielkie zaliczki.

d3f66ny
d3f66ny

Manifestanci, idąc przez miasto, wznosili okrzyki: "Chcemy pracy, chcemy chleba" i "Chociaż z głodu umieramy, FUM Poręby nie oddamy". Przed urzędem na protestujących oczekiwali burmistrz i starosta zawierciański, którym protestujący przekazali apel o wsparcie fabryki.

Kłopoty zakładu zaczęły się w 2000 r., kiedy poprzedni zarząd podpisał niekorzystną umowę z "Metalexportem". Według jej zapisów "Metalexport", mimo iż jest właścicielem tylko 3% udziałów firmy, ma na 6 lat wyłączność na sprzedaż urządzeń produkowanych w "Porębie". Obrabiarki znajdują nabywców, ale zapłata za maszyny nie wpływa na konta zakładu. Po protestach pracowników fabryki "Metalexport" zgodził się wprawdzie na zmianę umowy, wprowadzając zapisy korzystniejsze dla "Poręby", ale ma ona obowiązywać tylko do końca grudnia tego roku.

"Poręba" jest największym zakładem w dziesięciotysięcznym mieście. Istnieje blisko 200 lat. "Poręba" jest spółką z przewagą własności Skarbu Państwa (87%). Jej wyroby - obrabiarki sterowane numerycznie - pracują w renomowanych przedsiębiorstwach na wszystkich kontynentach.

"Zakład funkcjonuje obecnie jedynie dzięki zleceniom realizowanym bez pośrednictwa +Metalexportu+. Ma pełen portfel zamówień na ten rok, ale nie poradzimy sobie na dłuższą metę bez pomocy ministerstwa skarbu" - powiedziała przewodnicząca komitetu protestacyjnego Mirosława Juńczyk.

Tymczasem resort ten poinformował kierownictwo zakładu, że zaakceptował program restrukturyzacji firmy, ale nie ma środków na dokapitalizowanie "Poręby".

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj