Pracownicy i współpracownicy Trójki napisali oświadczenie w obronie niezależności stacji
• Protest jest związany ze zwolnieniem Jerzego Sosnowskiego
• Pod listem podpisało się ok. 80 osób
• "Próby upolityczniania Programu Trzeciego są nie do przyjęcia"
23.03.2016 | aktual.: 23.03.2016 19:35
"My, niżej podpisani pracownicy i współpracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia, w związku z wypowiedzeniem przez Zarząd Polskiego Radia umowy o pracę z Jerzym Sosnowskim, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tej decyzji. Uważamy, że nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia" - napisali w oświadczeniu publikowanym przez Press.pl pracownicy i współpracownicy radiowej Trójki.
"Jerzy Sosnowski to powszechnie szanowana postać świata kultury i mediów. Jest m.in. członkiem Rady Języka Polskiego, laureatem nagród literackich i dziennikarskich. Bez względu na sympatie polityczne czy światopoglądowe cieszy się on opinią otwartego na dialog erudyty dbającego o wysoką kulturę dyskusji i szanującego odmienność poglądów" - podkreślają autorzy oświadczenia i dodają, że Sosnowski jest "wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej, a jego audycje w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne".
"Szanujemy prawo władz Polskiego Radia do dokonywania zmian personalnych i programowych, nie ma jednak podstaw merytorycznych do zwolnienia Jerzego Sosnowskiego" - stwierdzają w liście pracownicy i współpracownicy stacji.
"Uznajemy Program Trzeci za cenne dobro publiczne i uważamy, że zachowanie jego niezależności w sferze programowej jest warunkiem niezbędnym do właściwego funkcjonowania tej anteny. Wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia, ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują" - podkreślają.
"Zgodnie z prawem, obowiązkiem dziennikarzy i kierownictwa Polskiego Radia jest realizowanie programów na najwyższym poziomie profesjonalnym i pozbawionych elementów propagandy politycznej. Podobne opinie wyrażają przedstawiciele środowisk o różnych, często skrajnie odmiennych poglądach politycznych" - czytamy w oświadczeniu.
List podpisało ok. 80 osób, m.in. Artur Andrus, Robert Kantereit, Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Jerzy Owsiak i Wojciech Waglewski.
Zwolnienie Jerzego Sosnowskiego
"Informuję, że dzisiaj władze Polskiego Radia jednostronnie wypowiedziały mi umowę o pracę: z trzymiesięcznym wypowiedzeniem bez obowiązku świadczenia pracy. Przekładając to na ludzki język: w dającym się przewidzieć czasie w Trójce już się nie usłyszymy. Pozostaje mi podziękować Państwu za sobotnie wspólne podróże Trójkowym Wehikułem Czasu, za wieczorny wspólny namysł w Klubach Trójki i za zdarzające się parę razy do roku zabawy w Literackim Biurze Śledczym" - napisał 17 marca na swoim blogu Sosnowski.
"Nawiasem mówiąc, jutro nie zostanie wyemitowane 'wydanie dla fonoamatorów' Trójkowego Wehikułu, którym, spodziewając się biegu wydarzeń, zamierzałem się z Państwem pożegnać na antenie. Nie bez satysfakcji myślę, że ta gotowa audycja będzie odtąd takim 'Latającym Holendrem', o którym wiele osób słyszało, ale nikt nie spotkał" - dodał dziennikarz.
Jerzy Sosnowski jest dziennikarzem, autorem wielu książek, m.in. siedmiu powieści. Członek Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W latach 90. pracował w TVP na stanowisku szefa publicystyki kulturalnej TVP1. Był jednym z dziennikarzy tworzących magazyn kulturalny "Pegaz". W 2000 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu: najpierw w Dwójce, potem w Trójce, gdzie od lutego 2001 r. (z przerwą między 30 września 2007 r. a 2 kwietnia 2009 r.) był jednym z prowadzących audycję publicystyczną Klub Trójki. W Trójce prowadził również Literackie Biuro Śledcze, a od 4 września 2009 r. także Trójkowy Znak Jakości. Był szefem związku zawodowego w "Trójce".