PolskaPracodawcy nie płacą i opóźniają

Pracodawcy nie płacą i opóźniają

Blisko 70% skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy pracodawców nie wypłacało swoim pracownikom wynagrodzeń i innych świadczeń – poinformowała minister Anna Hinc Generalny Inspektor Pracy. Dodała, że często wynikało to jedynie ze złej woli pracodawców.

19.03.2003 | aktual.: 19.03.2003 14:27

Inspekcja kontrolowała przede wszystkim firmy prywatne, zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Minister Hinc, przedstawiając w środę w Sejmie informacje na ten temat, wyraziła zaniepokojenie stwierdzonymi przez inspekcję wielomiesięcznymi opóźnieniami wypłaty świadczeń wynikającymi z trudnej sytuacji ekonomicznej pracodawców. Niepokojącym zjawiskiem jest również pozbawianie pracowników prawa do wynagrodzenia za urlop – stwierdziła minister.

"Przyczyny leżą często nie tylko w braku znajomości przepisów, ale wręcz złej woli pracodawców" - podkreśliła Anna Hinc. Minister poinformowała także, iż pracodawcy nie wypłacali bądź zaniżali dodatkowe wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i w dni wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Problemem jest także nie odprowadzanie przez pracodawców potrącanych z wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Coraz częściej z pieniędzy tych właściciele firm pokrywają wydatki bieżące.

Anna Hinc zaznaczyła, że wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy, a naruszanie tego przepisu jest przestępstwem i podlega karze. (reb)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)