Pracodawcy coraz częściej nie płacą
Z roku na rok coraz więcej pracodawców nie płaci pensji i innych świadczeń swoim pracownikom. Według Państwowej Inspekcji Pracy, w 2000 r. takie zaległości miał co drugi skontrolowany pracodawca. W ubiegłym roku już 68% z nich zalegało z wypłatami - twierdzi "Rzeczpospolita".
W ub.r. inspektorzy pracy skontrolowali ponad 1,5 tys. zakładów i firm. Okazało się, że 129,5 tysiąca pracowników w nich zatrudnionych (z ponad 136 tys.) miało problemy z wyegzekwowaniem należnych wynagrodzeń i świadczeń. Dwa lata temu pracodawcy byli winni pracownikom prawie 134 mln zł, a w ubiegłym roku zalegali już na ponad 176 mln zł - podaje gazeta.
Główną przyczyną nierzetelności pracodawców - zdaniem inspektorów pracy - jest brak pieniędzy na wypłaty. Problem taki miała ponad połowa kontrolowanych przedsiębiorców.
"Niestety, bywają też bezpodstawne odmowy wypłaty. Pracodawca liczy na to, że pracownik nie upomni się o zaległą wypłatę, bo obawia się, że przez to może stracić pracę" - powiedziała główny inspektor pracy Anna Hintz.
Dziennik pisze, że najczęściej nie płacą pracodawcy małych firm, zatrudniający do 50 osób - głównie zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, handlem, naprawami, budownictwem, obsługą nieruchomości. (mk)