Polska"Praca nadaje życiu sens"

"Praca nadaje życiu sens"

Prawie trzy czwarte Polaków (72%) zgadza się z poglądem, że praca nadaje życiu sens, jedna czwarta zaś (24%) uważa, że praca to tylko sposób na zdobycie pieniędzy i że nikt nie pracowałby, gdyby nie musiał - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

24.05.2004 | aktual.: 24.05.2004 14:30

W badaniu dotyczącym najważniejszych wartości w życiu, stanowiących o jego sensie, posiadanie pracy, stałego zatrudnienia znalazło się na czwartym miejscu - za udanym życiem rodzinnym, zdrowiem oraz takimi wartościami jak miłość i przyjaźń.

Dobra praca to w opinii badanych taka, która daje wysokie dochody i stałe zatrudnienie.

Blisko trzy piąte respondentów wskazało na wysokie zarobki (59%) i pewność, że pracownik nie będzie zwolniony (57%), jako najważniejsze cechy dobrej pracy. Ponad połowa badanych (52%) uważa, że najistotniejsze jest to, aby pracować wśród miłych, sympatycznych ludzi, a niemal połowa (47%) - by praca była pozbawiona stresów. 43% respondentów przykłada natomiast wagę do tego, aby praca była interesująca. O połowę mniejsze grupy wskazują na zgodność wykonywanej pracy ze zdolnościami, samodzielność, a także na możliwość wykazania się inicjatywą (20-21%).

Jak wynika z badań, Polacy powszechnie uważają, że na uzyskanie pracy co najmniej duży wpływ mają: doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje i umiejętności, wykształcenie, znajomość języków obcych oraz obsługi komputera, umiejętność dobrego zaprezentowania się, znajomości i kontakty, duża dyspozycyjność oraz gotowość dostosowania się do wymogów pracodawcy, inteligencja, odpowiedni wiek, inicjatywa i samodzielność.

Twierdzą jednocześnie, iż odmowa wykonania zadań nie należących do obowiązków pracownika jest działaniem uprawnionym - niezależnie od tego, czy zadania te byłyby dodatkowo opłacone, czy też nie (odpowiednio 40 i 43% aprobujących).

Większość badanych (58%) uznała za to za nieprawidłowe korzystanie ze służbowego telefonu, faksu, papieru bądź innych materiałów w celach prywatnych, podczas gdy aprobuje je 23% ankietowanych. Nieakceptowane jest także uzyskiwanie dodatkowych, nieuprawnionych dochodów: dorabianie w godzinach pracy potępia dwie trzecie badanych (66%, natomiast 21% je akceptuje). Nieakceptowane jest także branie dodatkowych pieniędzy za zrobienie czegoś, co i tak należy do obowiązków pracownika (73%, podczas gdy 14% akceptuje).

Ponadto za zachowanie nieprawidłowe aż ośmiu na dziesięciu badanych (80%) uznało spóźnienie do pracy. Nikt nie aprobuje przychodzenia do pracy pod wpływem alkoholu. Zarówno informowanie zwierzchników o błędach i/lub nadużyciach koleżanek i kolegów, jak też ukrywanie takich sytuacji znacznie częściej spotyka się z potępieniem niż akceptacją.

Badanie pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2-5 kwietnia na liczącej 993 osoby reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)