ŚwiatPraca dla obywateli nowych państw UE raczej nieprędko

Praca dla obywateli nowych państw UE raczej nieprędko

Włoski minister pracy i spraw socjalnych Roberto Maroni zaproponował podczas czwartkowego posiedzeniu rządu co najmniej dwuletnią zwłokę w zatrudnianiu, na podstawie umowy o pracę, we Włoszech pracowników z ośmiu (w tym z Polski) spośród dziesięciu państw przystępujących 1 maja do Unii Europejskiej.

Obywatele Malty i Cypru mają być zatrudniani we Włoszech bez żadnych ograniczeń.

Ostateczną decyzję w sprawie dekretu o zatrudnianiu obywateli z nowych państw UE włoski rząd powinien podjąć na jednym z najbliższych posiedzeń. Jego data nie jest znana.

Dwuletni okres, kiedy po poszerzeniu UE obywatele większości nowych państw UE nie będą mogli podejmować we Włoszech pracy, będzie mógł zostać przedłużony nawet o dalsze pięć lat, zapowiedział minister Maroni. Minister proponuje natomiast, aby obywatele z nowych państw UE mogli od 1 maja podejmować we Włoszech bez żadnych ograniczeń samodzielną działalność gospodarczą.

Proponuje również wydanie od 1 maja do końca 2004 roku dodatkowych 20 tysięcy zezwoleń na zatrudnienie pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym także z Polski, angażowanych na podstawie imiennych wniosków pracodawców włoskich. Wnioski te nie są tożsame z ogólnymi zasadami strania się o pracę.

Maroni podkreślił, że jego propozycja jest zgodna z decyzjami większości państw Piętnastki, poza Wielką Brytanią i Irlandią, i że możliwość ograniczenia swobodnego zatrudniania obywateli nowych państw UE przewidziana została w traktacie akcesyjnym podpisanym w Atenach w kwietniu 2003 roku.

Maroni należy do populistycznego ugrupowania Liga Północna, które od dawna sprzeciwia się zatrudnianiu imigrantów we Włoszech, postulując politykę ochrony rynku pracy na rzecz obywateli włoskich.

Średnia stopa bezrobocia we Włoszech kształtuje się na poziomie 8,5%. Dla 12 państw strefy euro średnia stopa bezrobocia wynosi ok. 8,8%.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)