Trwa ładowanie...

Poznańscy studenci skonstruowali nowe modele dronów na prestiżowe zawody w USA

• Na zawody SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych leci 5-osobowy zespół studentów Politechniki Poznańskiej
• Zaprezentują tam dwa zaprojektowane i zbudowane przez siebie modele dronów
• Studenci liczą na zwycięstwo

Poznańscy studenci skonstruowali nowe modele dronów na prestiżowe zawody w USAŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d2o0x00
d2o0x00

Centrum Kształcenia Lotniczego działa na Politechnice Poznańskiej od 2014 r. Umożliwia studentom naukę na kierunkach lotniczych.

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia szkoleń dla przyszłych pilotów na takim sprzęcie, jakie mają szkoły w Chełmie i Dęblinie - zapowiada dr inż. Radosław Gurzeński.

Jednak już teraz na politechnice działa ośrodek szkolenia operatorów dronowych. Studenci nie tylko uczą się sterować bezzałogowymi samolotami, ale też sami je projektują i budują. Właśnie szykują się do startu w prestiżowych zawodach SAE Aero Design USA, gdzie zmierzą się z 70 najlepszymi zespołami konstruktorów z całego świata.

- Wystartujemy w dwóch klasach. W "micro" wystawimy nasz samolot o nazwie Orlik, który ma metrową rozpiętość skrzydeł i waży 200 g, ale liczymy, że będzie potrafił podnieść około 1 kg - opowiada Krzysztof Graczyk, jeden z członków zespołu Politechniki Poznańskiej. - W klasie "regular" liczy się kunszt i dokładność wykonania, do tego model można zbudować tylko z określonych materiałów. Nasz dron ma skrzydła o rozpiętości 2,6 m i waży około 4 kg. Potrafi unieść ponad 10 kg, ale nie podajemy dokładnie ile, bo na zawodach decydują gramy - dodaje.

d2o0x00

Rywalizacja polega bowiem nie tylko na ocenie projektu, sprawności drona, ale też na tym, aby maszyna potrafiła przenosić jak największe ładunki. Prace nad budową studenci prowadzili od września.

- Gdy tylko dostaliśmy wytyczne od organizatorów, przez około miesiąc pracowaliśmy nad projektem. Kolejny miesiąc budowaliśmy prototyp i w grudniu przeprowadziliśmy lot próbny - opowiada Graczyk.

Studenci Politechniki Poznańskiej z sukcesami startują w zawodach SAE Aero Design USA od 2008 r. W zeszłym roku w jednej z kategorii zajęli pierwsze miejsce, w trzech innych drugie, a w trzech kolejnych trzecie.

- Nagroda w takim konkursie otwiera drzwi do kariery, w wielu firmach wpis w CV z informacją o nagrodzie jest kluczowy. Studenci z Warszawy po zwycięstwie w konkursie otworzyli własną firmę, która dziś produkuje drony - mówi Graczyk.

Zawody odbędą się w dniach 22-24 kwietnia.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2o0x00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o0x00
Więcej tematów