Poznańscy studenci skonstruowali nowe modele dronów na prestiżowe zawody w USA
• Na zawody SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych leci 5-osobowy zespół studentów Politechniki Poznańskiej
• Zaprezentują tam dwa zaprojektowane i zbudowane przez siebie modele dronów
• Studenci liczą na zwycięstwo
18.04.2016 | aktual.: 18.04.2016 14:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Centrum Kształcenia Lotniczego działa na Politechnice Poznańskiej od 2014 r. Umożliwia studentom naukę na kierunkach lotniczych.
- Przygotowujemy się do rozpoczęcia szkoleń dla przyszłych pilotów na takim sprzęcie, jakie mają szkoły w Chełmie i Dęblinie - zapowiada dr inż. Radosław Gurzeński.
Jednak już teraz na politechnice działa ośrodek szkolenia operatorów dronowych. Studenci nie tylko uczą się sterować bezzałogowymi samolotami, ale też sami je projektują i budują. Właśnie szykują się do startu w prestiżowych zawodach SAE Aero Design USA, gdzie zmierzą się z 70 najlepszymi zespołami konstruktorów z całego świata.
- Wystartujemy w dwóch klasach. W "micro" wystawimy nasz samolot o nazwie Orlik, który ma metrową rozpiętość skrzydeł i waży 200 g, ale liczymy, że będzie potrafił podnieść około 1 kg - opowiada Krzysztof Graczyk, jeden z członków zespołu Politechniki Poznańskiej. - W klasie "regular" liczy się kunszt i dokładność wykonania, do tego model można zbudować tylko z określonych materiałów. Nasz dron ma skrzydła o rozpiętości 2,6 m i waży około 4 kg. Potrafi unieść ponad 10 kg, ale nie podajemy dokładnie ile, bo na zawodach decydują gramy - dodaje.
Rywalizacja polega bowiem nie tylko na ocenie projektu, sprawności drona, ale też na tym, aby maszyna potrafiła przenosić jak największe ładunki. Prace nad budową studenci prowadzili od września.
- Gdy tylko dostaliśmy wytyczne od organizatorów, przez około miesiąc pracowaliśmy nad projektem. Kolejny miesiąc budowaliśmy prototyp i w grudniu przeprowadziliśmy lot próbny - opowiada Graczyk.
Studenci Politechniki Poznańskiej z sukcesami startują w zawodach SAE Aero Design USA od 2008 r. W zeszłym roku w jednej z kategorii zajęli pierwsze miejsce, w trzech innych drugie, a w trzech kolejnych trzecie.
- Nagroda w takim konkursie otwiera drzwi do kariery, w wielu firmach wpis w CV z informacją o nagrodzie jest kluczowy. Studenci z Warszawy po zwycięstwie w konkursie otworzyli własną firmę, która dziś produkuje drony - mówi Graczyk.
Zawody odbędą się w dniach 22-24 kwietnia.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .