Trwa ładowanie...

Poznaniem będzie rządzić koalicja PO-SLD

1 lipca klub radnych poznańskiej Platformy Obywatelskiej podpisał porozumienie z klubem SLD. W ramach współpracy ustalono m.in. dopłaty do miejsc w żłobkach prywatnych, budowę schroniska dla zwierząt oraz likwidację kontenerów socjalnych.

Share
Poznaniem będzie rządzić koalicja PO-SLD
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d3ay18u

Po listopadowych wyborach w Poznaniu zwycięskiej Platformie Obywatelskiej brakuje stabilnej większości w Radzie Miasta. W efekcie przegrała m.in. bardzo prestiżowe głosowanie w sprawie przedstawiciela Poznania w Związku Miast Polskich. Nie został nim prezydent Jacek Jaśkowiak, tylko Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący klubu PiS.

O tym, że Poznaniem może rządzić koalicja PO – SLD mówiło się już od wielu miesięcy i rzeczywiście 1 lipca podpisano w tej sprawie porozumienie.

d3ay18u

- Nasze postulaty wyborcze były w wielu punktach spójne i cieszę się, że od teraz będzie nas łączył nie tylko program, ale także wspólna realizacja zadań i odpowiedzialność za rządzenie Poznaniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Poznań potrzebuje stabilizacji w Radzie Miasta, aby móc lepiej walczyć o środki zewnętrzne potrzebne do realizacji inwestycji – tak powody podpisania porozumienia z SLD wyjaśnia Marek Sternalski, przewodniczący klubu PO.

Porozumienie dotyczy przede wszystkim spraw mieszkalnictwa komunalnego, m.in. zrealizowanie przedwyborczej obietnicy Jaśkowiaka o zbudowania w ciągu 4-letniej kadencji 4 tysięcy nowych mieszkań komunalnych.

- Do połowy 2017 r. zniknie też osiedle kontenerów socjalnych. Zamiast nich powstanie program współpracy z trudnymi lokatorami, a o tym, co zrobić z kontenerami, zadecyduje konkurs – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, przewodniczący klubu SLD.

d3ay18u

Inne punkty porozumienia dotyczą m.in. polityki żłobkowej – prezydent ma spełnić postulat lewicy, aby już od 2016 r. miasto dopłacało do miejsc w żłobkach prywatnych tak, aby rodzice płacili za żłobek prywatny tyle samo co za publiczny. W 2016 i 2017 r. ma też zostać zbudowane nowe schronisko dla zwierząt w Kobylempolu, ale bez spalarni padliny, przeciwko czemu protestowali okoliczni mieszkańcy.

Dzięki porozumieniu udało się obsadzić posadę czwartego wiceprezydenta Poznania po dymisji Jakuba Jędrzejewskiego. Co ciekawe, nie został nim żaden z polityków lewicy, lecz Arkadiusz Stasica, były prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który ma odpowiadać za politykę mieszkaniową, czyli właśnie realizację podpisanego w środę porozumienia.

- Utożsamiam się z tymi postulatami zawartymi w porozumieniu i zrobię wszystko, aby zostały zrealizowane, a akurat na budownictwie mieszkaniowym znam się bardzo dobrze – mówi nowy wiceprezydent Poznania.

Powstanie koalicji nie oznacza, że od teraz SLD będzie obowiązywała dyscyplina podczas wszystkich głosowań.

d3ay18u

- W podpisanej umowie nie ma mowy o sprawach ideologicznych. Na pewno będziemy wspólnie głosować w sprawach, których dotyczy porozumienie, a tak się składa, że dotyczy to najważniejszych kwestii budżetowych – zwraca uwagę Marek Sternalski.

Przypomnijmy, że w 37-osobowej Radzie Miasta Poznania PO ma 16 radnych, a SLD 5.

Podpisane porozumienia symbolicznie podsumowano przekazaniem przez Tomasza Lewandowskiego kredytu zaufania prezydentowi Jaśkowiakowi i poznańskiej Platformie Obywatelskiej.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3ay18u

Podziel się opinią

Share
d3ay18u
d3ay18u
Więcej tematów