Trwa ładowanie...

Poznań: zamykają trasę PST i Starołękę, utrudnienia też na Świętym Marcinie - wszystko przez remonty

25 lipca w Poznaniu rozpoczną się trzy duże remonty. Prawdziwym strachem pasażerów napawa zwłaszcza konieczność zamknięcia aż do końca wakacji trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
Share
Poznań: zamykają trasę PST i Starołękę, utrudnienia też na Świętym Marcinie - wszystko przez remonty
Źródło: J.Starosta/MPK Poznań
d1jxqiq

O tym, że tego lata trzeba wreszcie wymienić trakcję na trasie PST, Zarząd Transportu Miejskiego informował już kilka tygodni. Będzie to pierwszy tak duży remont trasy tramwajowej otwartej 18 lat temu, która całkowicie odmieniła komunikację miejską w Poznaniu.

Remont rozpocznie się w sobotę, 25 lipca. Od tego dnia trasa PST będzie całkowicie wyłączona z użytkowania, a kursujące nią na co dzień tramwaje będą kursować zmienionymi trasami lub zostaną zawieszone. Poniżej szczegóły zmian:

Linie nr 14, 16 i 20 zostaną zawieszone.

d1jxqiq

Linia nr 12:

STOMIL – Starołęcka – Zamenhofa – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Roosevelta – Fredry – Gwarna – al. Marcinkowskiego – Podgórna – Mostowa – Kórnicka – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – Szwajcarska – FRANOWO.

Linia nr 15:

BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – al. Solidarności – POŁABSKA.

d1jxqiq

Linia nr 201:

MOST TEATRALNY – Fredry – Św. Marcin – al. Marcinkowskiego – Podgórna – Mostowa – Kórnicka – Trasa Kórnicka – OS. LECHA – Żegrze – Hetmańska – Zamenhofa – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Podgórna – al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – MOST TEATRALNY.

Linia nr 12 od mostu Teatralnego do Franowa pojedzie po trasie linii nr 16.

Aby ułatwić pasażerom dojazd m.in. na Piątkowo, ZTM uruchamia linie autobusowe nr T14 oraz nocą linię T21.

d1jxqiq

Linia nr T14:

OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Szeligowskiego – Mieszka I – Pułaskiego – Roosevelta – MOST TEATRALNY – Słowackiego – Mickiewicza – Dąbrowskiego – Pułaskiego – Mieszka I – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Smoleńska – OS. SOBIESKIEGO.

Pojazdy na tej linii kursować będą w dni robocze, od godzin porannych do wieczornych co 3-4 min., a w godz. 19.00-23.00 co 5 minut. W soboty autobusy będą kursować co 5 minut, w niedziele i święta co 5-8 minut.

Linia nocna nr T21:

d1jxqiq

OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego –Szeligowskiego – Mieszka I – Pułaskiego – Roosevelta – RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Mickiewicza – Dąbrowskiego – Pułaskiego – Mieszka I – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Smoleńska – OS. SOBIESKIEGO

Pojazdy na linii T21 kursować będą (także w noce z poniedziałków na wtorki) w godz. 23:00-4:40, co 30 minut.

Remont na Starołęce

To nie koniec utrudnień, z jakimi od 25 lipca muszą się liczyć pasażerowie MPK. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana zwrotnic i nawierzchni asfaltowej na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej, co oznacza, że tramwaje linii nr 4, 11 i 13 podobnie jak „piątka” będą kursować tylko do pętli „Stomil”, skąd pasażerów do pętli na Starołęce będzie dowozić tramwaj wahadłowy oznaczony numerem 23. Remont ma potrwać na szczęście tylko tydzień i zakończyć się 31 sierpnia.

d1jxqiq

Remont na Świętym Marcinie

Trzeci remont rozpoczynający się w sobotę, 25 lipca dotyczy wymiany toru na ul. Święty Marcin (na przejeździe z al. Niepodległości), co ma potrwać do 14 sierpnia. Tutaj ze względu na trwający remont ronda Kaponiera tramwaje i tak nie kursują, ale prace oznaczają utrudnienia dla kierowców.

Ruch w kierunku północnym al. Niepodległości zostanie skierowany w ul. Święty Marcin do skrzyżowania z ul. Kościuszki w celu wykonania manewru zawracania i powrotu na al. Niepodległości.

Pojazdy jadące al. Niepodległości w kierunku południowym zostaną skierowane na ul. Święty Marcin w stronę mostu Uniwersyteckiego. W miejscu nieczynnego torowiska tramwajowego zostanie umożliwione zawracanie i kontynuowanie jazdy al. Niepodległości w kierunku południowym.

d1jxqiq

W trakcie prowadzenia prac remontowych jadący od ronda Kaponiera, nie będą mieli możliwości bezpośredniego skrętu w lewo w al. Niepodległości – dojazd poprzez ul. Święty Marcin z nawrotem na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Dodatkowo, w kierunku zachodnim nie będzie dopuszczony przejazd ul. Święty Marcin na wprost, do ul. Wieniawskiego. Objazd będzie prowadzony przez skrzyżowanie al. Niepodległości i ul. Libelta.

Na skrzyżowaniach ul. Święty Marcin z al. Niepodległości i ul. Święty Marcin z ul. Kościuszki zostaną wprowadzone zmiany w programach sygnalizacji świetlnej

W związku z nową organizacją ruchu autobusy linii nocnych nr 231, 232, 243, 248 pojadą objazdem w kierunku Kaponiery przez al. Niepodległości i ul. Fredry, zatrzymując się na przystanku "Zamek" na al. Niepodległości.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1jxqiq

Podziel się opinią

Share
d1jxqiq
d1jxqiq
Więcej tematów