Poznań: rozpoczął się I Kongres Akcji Katolickiej
Ponad 1000 osób wzięło udział w rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu I Kongresie Akcji Katolickiej. "Chrystus nadzieją przyszłości" to hasło przewodnie spotkania.
23.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Do niedzieli uczestnicy kongresu będą dyskutować m.in. na temat tworzenia przez katolików społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju Akcji Katolickiej w Polsce.
Podczas piątkowej konferencji prasowej krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej bp. Piotr Jarecki podkreślał, że reaktywowana w 1996 roku w Polsce Akcja nie ma ambicji stania się partią polityczną Kościoła.
Akcja stawia sobie za cel dbanie o fundamenty ideowe i moralne zaangażowanych w życie publiczne. Ale jedno trzeba podkreślić: nikt nie będzie reprezentantem Akcji Katolickiej na scenie politycznej. Wszystko jest polityką, ale polityka to nie wszystko - mówił bp. Jarecki.
Zdaniem prezes zarządu Akcji Katolickiej mecenas Haliny Szydełko, największym wyzwaniem dla liczącego obecnie 35 tys. osób stowarzyszenia jest przyjęcie strategii zachęcenia młodych ludzi do włączenia się w działalność Akcji.
Początki Akcji Katolickiej na świecie sięgają 1905 roku. Wtedy to papież Pius X wydał encyklikę "Il fermo proposito", w której nakreślił teologiczne podstawy stowarzyszenia.
Akcja Katolicka w Polsce została powołana w 1930 roku, przez konferencję Episkopatu Polski. Dziewięć lat później do stowarzyszenia należało ponad 750 tys. Polaków. W 1949 roku, w obawie przed komunistycznymi prześladowaniami, organizację rozwiązano.
W maju 1996 roku, przy poparciu papieża Jana Pawła II prymas Polski kard. Józef Glemp reaktywował Akcję Katolicką w Polsce. (mk)