Polska"Poznań Poetów"

"Poznań Poetów"

Prezentacja twórczości poetów amerykańskiej
awangardy, spotkania i dyskusje z polskimi poetami wszystkich
pokoleń, a także koncerty i happeningi odbędą się w czasie
rozpoczynającego się w środę III "Poznania Poetów".

Gośćmi festiwalu będą amerykańscy twórcy: Mary Jo Bang, Denise Duhamel i afroamerykański poeta Yusef Komunyakaa.

Ostatni z tych autorów stwarza świetny spektakl swoim czytaniem wierszy. Jest wielki, jest czarny, pokazuje poezję, w której jest wszystko to co boli Afroamerykanów. Obok niego wystąpi poetka liryczna i feministyczna. To jest dobry zestaw, który pokazuje wszystko co najlepsze w amerykańskiej poezji i jednocześnie nie był u nas sto razy sprzedany i pokazany - powiedział kurator festiwalu i krytyk literacki, prof. Piotr Śliwiński.

W czasie festiwalu rozstrzygnięty zostanie też przeznaczony dla młodych poetów konkurs im. Klemensa Janickiego. Jak poinformował prof. Śliwiński na konkurs, w którym główną nagrodą jest publikacja tomu poezji, nadesłano około 100 kg spójnych kompozycji poetyckich.

W programie festiwalu są też koncerty: zespołu Pogodno "Opherafolia", "C-Aktiv. Wiersze seniora Witkacego" - widowisko ilustrowane muzyką hip-hopowego kolektywu "Kanał Audytywny" oraz poznańskiego zespołu Kwartet Proforma pt." Piosenki Stanisława Staszewskiego".

Poznaniaków do uczestnictwa w festiwalu i zainteresowania poezją zachęcać będą wiersze rozwieszone na drzewach przy ul. Św. Marcina. Jeden z organizatorów festiwalu, Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek, gdzie odbędą się wszystkie festiwalowe imprezy podkreśla, że 'każdy będzie mógł sobie zerwać z drzewa co mu się podoba i przeczytać".

Według prof. Śliwińskiego, chociaż dla organizatorów festiwalu nie jest najważniejsze jego "sprzedanie w mediach", to polską poezję można dobrze "sprzedać", o czym świadczą nakłady tomów wierszy. Jak podkreślił krytyk są małe, średnio około tys. egzemplarzy, ale porównywalne z nakładami w bogatszych od Polski państwach.

Polska poezja jest moim zdaniem jedyną dziedziną, w której cokolwiek osiągnęliśmy w świecie. Do niedawna żyło dwoje noblistów, kilku znanych w świecie, aspirujących do Nobla żyje. Czy mamy w innej dziedzinie: polityce, sporcie, nauce lub produkcji samochodów takie sukcesy? Nie - stwierdził prof. Śliwiński.

Festiwal zakończy się 12 maja br.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)