Poznań pedałuje. Zostanie Najbardziej Rowerowym Miastem Europy?
• Do tegorocznej edycji "Cycling Challenge" przyłączył się Poznań
• Akcja polega na sumowaniu kilometrów przejechanych na rowerze przez mieszkańców miast
• Prezydent Poznania do końca maja chce przejechać ponad 500 kilometrów
• Miasto, którego mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów, otrzyma tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie
Rywalizacja o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie rozpoczęła się 1 maja i potrwa do końca miesiąca. W tym czasie każdy użytkownik aplikacji "Cycling365" może dodać przejechane przez siebie na rowerze kilometry do wyniku swojej drużyny. Drużyna Poznania liczy w tej chwili 900 członków, jednak każdy rowerzysta może wciąż do niej dołączyć. Wystarczy pobrać aplikacje mobilną "Cycling365" i dodawać przejechane przez siebie trasy.
Jedną z osób, która bierze udział w zabawie jest prezydent Jacek Jaśkowiak, zapalony rowerzysta, który zachęca wszystkich poznaniaków do tego, aby - tak jak on - do pracy przyjeżdżali rowerem.
- To jest inwestycja przede wszystkim w zdrowie, do tego oszczędność czasu, pieniędzy, a także mniej stresu związanego ze staniem w korkach. Ja przekonałem się, że warto już za pierwszym razem, gdy pojechałem do pracy rowerem. Zachęcam każdego, by spróbował - przekonuje prezydent Poznania, który zapowiedział, że do końca maja chce przejechać dystans pomiędzy 500 a 1000 kilometrów.
Jak na razie poznaniacy przejechali blisko 35 tys. kilometrów, co daje im 12. miejsce w rankingu wszystkich 52 miast z całej Europy. Niełatwo jednak będzie dogonić lidera - jest nim Gdańsk z wynikiem 10-krotnie wyższym od rezultatu mieszkańców stolicy Wielkopolski. To właśnie gdańszczanie wygrali ubiegłoroczną edycję, a trzeba pamiętać, że Poznań w zabawie bierze udział po raz pierwszy.
Prezydent Poznania przekonuje jednak, żeby uczestniczyć w "Cykling Challenge" niezależnie od miejsca w rankingu, bowiem sam udział ma wymiar bardzo praktyczny - każdy rowerzysta, uruchamiając aplikację, zostawia w niej ślad pokonanej przez siebie trasy.
- Ślady GPS zostawiane przez rowerzystów tworzą mapę rzeczywistych przejazdów. To będzie podstawa do przygotowania programu rozwoju ścieżek rowerowych Poznania. Projekt takiego programu pokażemy i poddamy konsultacjom we wrześniu. Chcemy w ciągu kilku lat poprawić system tras, żeby każdy mógł jeździć rowerem bezpiecznie i wygodnie, po całym mieście - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak.
Więcej informacji na temat konkursu, aktualny ranking, a także mapę z trasami, które pokonują poznańscy rowerzyści biorący udział w zabawie można znaleźć na stronie: www.cyclingchallenge.eu.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .