Poznań otwiera się na polską prezydencję
10 spotkań ministerialnych i urzędników najwyższego szczebla oraz osiem spotkań eksperckich zorganizuje Poznań w ramach polskiej prezydencji - poinformował wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
27.06.2011 | aktual.: 27.06.2011 14:33
Zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem Poznań będzie organizował swoje spotkania w listopadzie. Wcześniej w poszczególnych miesiącach będą się one odbywały w Sopocie (lipiec), Wrocławiu (wrzesień), Krakowie (październik) i zakończą się w Warszawie (grudzień).
W Poznaniu zaplanowano spotkanie II Konferencji Ministerialnej Procesu praskiego, spotkanie na temat zmniejszania różnic w zdrowiu społeczeństw Europy, szczyt ds. Równości, spotkanie ministrów ds. administracji elektronicznej. Planowane jest też spotkanie dotyczące zintegrowanego podejścia do rozwoju; Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów, i Spotkanie Rady Zarządzającej Agencji FRONTEX.
Oprócz tego od września do listopada na terenie Poznania odbędzie się osiem innych mniejszych spotkań o charakterze eksperckim z udziałem przedstawicieli 27 krajów UE.
Poza organizowanymi przez rząd spotkaniami w Poznaniu z inicjatywy marszałka Województwa Wielkopolskiego zorganizowane zostaną dwa spotkania Komitetu Regionów UE.
- Jedno absolutnie bezprecedensowe: założycielskie posiedzenie Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego stanowiące odpowiedź Komitetu Regionów na zalecenie Komisji Europejskiej z 2008 roku, by uruchomić stałą platformę współpracy pomiędzy samorządami UE a władzami regionalnymi i lokalnymi krajów Partnerstwa - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Drugim ważnym wydarzeniem będzie nadzwyczajne Posiedzenie Prezydium Komitetu Regionów UE poświęcone wyzwaniom, przed jakimi stoi realizacja polityki spójności w nowej perspektywie budżetowej, a więc od 2014 roku. Spotkanie zaplanowano na 9 września.
12 września Poznań odwiedzą ministrowie rolnictwa z 27 krajów UE, którzy przyjadą na zaproszenie polskiego ministra rolnictwa na otwarcie targów POLAGRA.
W całym okresie polskiej prezydencji Urząd Marszałkowski chce promować wystawę "Enigma. Decipher Victory" (Enigma. Odszyfrować zwycięstwo). Od 1. lipca będzie można ją oglądać we Włoszech i w Muzeum im. Generała Stanisława Maczka w Bredzie (Holandia).
Urząd Marszałkowski zaangażował się także w promocję prezydencji wśród młodzieży, m.in. poprzez współorganizację III Europejskich Spotkań Młodzieży (18-24 września), gdzie spodziewane jest przybycie blisko 2 tys. młodych ludzi oraz organizację międzynarodowego obozu młodzieżowego European sports TIC-TAC-TOE (30 czerwca-8 lipca, Łężeczki).
Poznań włączył się też w ogólnopolską inicjatywę iluminacji charakterystycznych obiektów architektonicznych w mieście w barwy europejskie. W nocy, 30 czerwca, błękitna poświata rozświetli rozpoznawalne w Polsce i Europie symbole Poznania, m.in.: Ratusz, Iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz kolumnadę Teatru Wielkiego.
- Iluminacje barwy europejskiej flagi będą obecne w mieście nie tylko w dniu rozpoczęcia okresu polskiej Prezydencji, ale także podczas ważnych wydarzeń związanych z przewodnictwem, szczególnie tych organizowanych w Poznaniu w listopadzie - powiedział wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.
Wszystkie spotkania organizowane przez rząd odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.