PolskaPoznań obchodził rocznicę Porozumień Sierpniowych

Poznań obchodził rocznicę Porozumień Sierpniowych

O dobre wykorzystanie daru wolności modlili się poznaniacy w 28. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczysta msza w kościele ojców Dominikanów zgromadziła przedstawicieli władz miasta i województwa, kombatantów i harcerzy.

Reprezentujący poznańskiego metropolitę ksiądz Eugeniusz Antkowiak przypomniał historyczne słowa Jana Pawła II "niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi". I jak podkreślił, dzieckiem sierpnia 1980 roku były Niezależne Samorządne Związki Zawodowe. Niestety już w sierpniu '80 roku władze komunistyczne - alternatywnie do porozumień - przygotowywały rozwiązania siłowe. Wprowadzony 13 grudnia '81 roku stan wojenny miał położyć kres niezależnej działalności związkowej w Polsce. Pomimo ofiar, jakie poniosło społeczeństwo, stan wojenny stał się końcem - ale komunistów"- przypomniał ks. Antkowiak.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Czerwca '56 roku, gdzie złożyli wieńce i kwiaty. Przedstawiciele Wielkopolskiej Solidarności zaapelowali do parlamentarzystów, by 31 sierpnia był dniem wolnym od pracy. Jeśli spojrzymy, co tak naprawdę zdarzyło się w roku 80 i później w roku 89, to nie ulega wątpliwości, że w historii tego narodu, ale również w historii całej Europy i świata, ten zryw był zrywem, który zasługuje na to, by święcić go w pełny sposób - mówił lider związku w naszym regionie Jarosław Lange.

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przez Poznań przejechała też Motocyklowa Parada Wolności. Hasłem spotkania była: "Solidarność z Wolnym Tybetem". Kawalkada motorów wyruszyła z placu Mickiewicza i przejechała w pobliżu miejsc, w których w 1980 r. mieściły się siedziby regionalne związku - na ulicach: Powstańczej, Długosza, Ściegiennego, Zwierzynieckiej, Św.Marcin i Zamkowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)