Poznań nie zgadza się na lokalizację Pomnika Wdzięczności
Władze Poznania nie zgadzają się na ulokowanie odtworzonego Pomnika Wdzięczności nad jeziorem Malta. Jego realizacja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - poinformował rzecznik prezydenta Poznania Paweł Marciniak.
23.07.2013 | aktual.: 23.07.2013 15:52
- Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień poinformował listownie prezesa Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, że miasto nie może udzielić pełnomocnictwa do dysponowania terenem pod Pomnik Wdzięczności, gdyż realizacja takiego projektu w proponowanym miejscu jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - powiedział Marciniak.
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, to istniejący w latach 1932-1939 monument, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Usytuowany był na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza. W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców. Obecnie na placu stoją pomniki Czerwca 1956 oraz Adama Mickiewicza. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika chce odtworzyć monument.
Komitet Odbudowy Pomnika zapowiada, że odwoła się od decyzji władz Poznania. - Ta decyzja nas zaskoczyła. Naszym zdaniem jej uzasadnienie nie uwzględnia możliwości tego planu zagospodarowania. Przecież my planujemy utrzymanie na tym terenie zieleni, a nawet jej zwiększenie. Nasi architekci tak usytuowali ten pomnik, że zostaje zachowana część rekreacyjna całego kompleksu wokół jeziora Malta - powiedział przewodniczący komitetu prof. Stanisław Mikołajczak.
Komitet chce odsłonić odbudowany pomnik najpóźniej w 2018 r. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a najwcześniej w 2016 r. z okazji 1050 rocznicy chrześcijaństwa w Polsce.
Społeczny komitet powstał w lutym 2012 r. z inicjatywy Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pomysł budowy Pomnika Wdzięczności pojawił się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 r. uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac. Pomnik uroczyście odsłonięto w 1932 r. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski kardynał August Hlond, wzięły w nich udział tysiące poznaniaków.
Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu czterometrowa figura Chrystusa Króla, autorstwa Marcina Rożka. Na pomniku były napisy: "Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta" (Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona) oraz "Błogosław Panie naszej polskiej ziemi".