Trwa ładowanie...
d3aeq58

Poznań dopłaca do remontów zabytkowych kamienic

• W Poznaniu właściciele zabytkowych kamienic mają szansę uzyskać miejską dotację do renowacji budynków

• W zeszłym roku dzięki temu udało się m.in. odnowić jedną z najpiękniejszych kamienic na ul. Roosevelta
• W 2016 r. na renowację zabytków należących do prywatnych właścicieli Poznań wyda 1,5 mln zł
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań dopłaca do remontów zabytkowych kamienic
(Urząd Miasta Poznania)
d3aeq58

Remont zabytkowej kamienicy to ogromny koszt, na ogół przekraczający możliwości finansowe jej właścicieli. Dlatego, aby najcenniejsze budynki będące własnością prywatną nie popadały w ruinę, Poznań od lat dokłada się do kosztów ich renowacji.

- Ratowanie dziedzictwa to nasz obowiązek, bo jest ono częścią naszej lokalnej tożsamości mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mielibyśmy nie wspierać właścicieli obiektów w tym wielkim trudzie, jakim jest renowacja takich budynków. Należy pamiętać, ze prace konserwatorskie są często bardzo kosztowne, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, jak również drogich materiałów – dodaje.

W ubiegłym roku w ramach programu ratowania poznańskiej secesji dofinansowano renowację witraży w budynkach przy ulicach Krasińskiego i Zacisze. Gruntowny remont przeszła też kamienica przy ul. Roosevelta 9.

d3aeq58

- To jeden z najciekawszych i najcenniejszych budynków secesyjnego zespołu przy Roosevelta – zauważa Joanna Bielawska-Pałczyńska - Na renowację elewacji tej kamienicy miasto przeznaczyło 175 tys. zł. Sąsiedni budynek uzyskał dotację w wysokości 130 tys. zł na remont dachu. Cieszymy się, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu właścicieli i udziałowi środków miejskich udało się przywrócić kamienicy blask i wydobyć jej wyjątkowe walory architektoniczne i artystyczne – dodaje.

W 2016 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z renowacją prywatnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków miasto wyda 1,5 mln zł. W ramach ratowania poznańskiej secesji zaplanowano odnowienie kamienicy z 1900 r. znajdującej się na rogu ulic Ratajczaka i 3 Maja. Na ten remont miasto przeznaczy 1,2 mln zł.

Kontynuowany będzie też program renowacji zabytkowych budynków na terenie Starego Miasta. Kwotą 625 tys. zł miasto dofinansuje remont i renowację komunalnej kamienicy przy ul. Woźnej 15, a 880 tys. zł zostanie przeznaczone na remont i renowację kolejnego obiektu z obszaru staromiejskiego.

Łączna wartość wniosków o dofinansowanie remontu prywatnych obiektów złożonych w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków to aż 2,5 mln zł. Obecnie trwa ich analiza merytoryczno-konserwatorska.

d3aeq58

- Dotacja jest szansą przywrócenia blasku tym budynkom. Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubieganie się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale tez przywracanie ducha poszczególnych miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania - Oczywiście nie ograniczamy się do pieniędzy miejskich, szukamy też środków zewnętrznych. Planujemy między innymi renowację łazienek miejskich nad Wartą za pieniądze z ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Miejskich – dodaje. Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3aeq58

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d3aeq58

d3aeq58
Więcej tematów