Trwa ładowanie...

Poznań dopłaca do remontów zabytkowych kamienic

• W Poznaniu właściciele zabytkowych kamienic mają szansę uzyskać miejską dotację do renowacji budynków

• W zeszłym roku dzięki temu udało się m.in. odnowić jedną z najpiękniejszych kamienic na ul. Roosevelta
• W 2016 r. na renowację zabytków należących do prywatnych właścicieli Poznań wyda 1,5 mln zł

Share
Poznań dopłaca do remontów zabytkowych kamienic
Źródło: Urząd Miasta Poznania
d2dcfco

Remont zabytkowej kamienicy to ogromny koszt, na ogół przekraczający możliwości finansowe jej właścicieli. Dlatego, aby najcenniejsze budynki będące własnością prywatną nie popadały w ruinę, Poznań od lat dokłada się do kosztów ich renowacji.

- Ratowanie dziedzictwa to nasz obowiązek, bo jest ono częścią naszej lokalnej tożsamości mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mielibyśmy nie wspierać właścicieli obiektów w tym wielkim trudzie, jakim jest renowacja takich budynków. Należy pamiętać, ze prace konserwatorskie są często bardzo kosztowne, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, jak również drogich materiałów – dodaje.

d2dcfco

W ubiegłym roku w ramach programu ratowania poznańskiej secesji dofinansowano renowację witraży w budynkach przy ulicach Krasińskiego i Zacisze. Gruntowny remont przeszła też kamienica przy ul. Roosevelta 9.

- To jeden z najciekawszych i najcenniejszych budynków secesyjnego zespołu przy Roosevelta – zauważa Joanna Bielawska-Pałczyńska - Na renowację elewacji tej kamienicy miasto przeznaczyło 175 tys. zł. Sąsiedni budynek uzyskał dotację w wysokości 130 tys. zł na remont dachu. Cieszymy się, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu właścicieli i udziałowi środków miejskich udało się przywrócić kamienicy blask i wydobyć jej wyjątkowe walory architektoniczne i artystyczne – dodaje.

W 2016 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z renowacją prywatnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków miasto wyda 1,5 mln zł. W ramach ratowania poznańskiej secesji zaplanowano odnowienie kamienicy z 1900 r. znajdującej się na rogu ulic Ratajczaka i 3 Maja. Na ten remont miasto przeznaczy 1,2 mln zł.

Kontynuowany będzie też program renowacji zabytkowych budynków na terenie Starego Miasta. Kwotą 625 tys. zł miasto dofinansuje remont i renowację komunalnej kamienicy przy ul. Woźnej 15, a 880 tys. zł zostanie przeznaczone na remont i renowację kolejnego obiektu z obszaru staromiejskiego.

d2dcfco

Łączna wartość wniosków o dofinansowanie remontu prywatnych obiektów złożonych w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków to aż 2,5 mln zł. Obecnie trwa ich analiza merytoryczno-konserwatorska.

- Dotacja jest szansą przywrócenia blasku tym budynkom. Zachęcamy właścicieli nieruchomości do ubieganie się o dofinansowanie i renowację swoich obiektów. Dla nas to nie tylko odnowienie budynków, ale tez przywracanie ducha poszczególnych miejscom. Równie ważny jest aspekt wizerunkowy naszego miasta, bo zarówno mieszkańcy jak i turyści zwracają uwagę na to, jak takie obiekty się prezentują - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania - Oczywiście nie ograniczamy się do pieniędzy miejskich, szukamy też środków zewnętrznych. Planujemy między innymi renowację łazienek miejskich nad Wartą za pieniądze z ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Miejskich – dodaje. Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2dcfco

Podziel się opinią

Share
d2dcfco
d2dcfco
Więcej tematów