ycipk-1rgnys

Poznań daje miliony na kulturę - na Maltę, Spring Break, misterium i jazzowy tramwaj

• Wydział Kultury w Poznaniu przeznaczy w tym roku 10,5 mln zł na 165 projektów kulturalnych
• Najwięcej, bo blisko 3 mln zł zostało przeznaczonych na festiwal Malta
• Dofinansowano też wiele wydarzeń związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań daje miliony na kulturę - na Maltę, Spring Break, misterium i jazzowy tramwaj
(Urząd Miasta Poznania, Fot: Maciej Zakrzewski)
ycipk-1rgnys

W tym roku pula pieniędzy do rozdzielenia z budżetu Wydziału Kultury na projekty kulturalne wynosiła 10,5 mln zł.

- Chcemy, aby w kolejnych latach ta suma rosła corocznie o kolejne 5 proc. – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W sumie dofinansowanie otrzymało 165 różnych projektów, chociaż w tym roku priorytetem były te związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski i 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca – dodaje.

Tę pierwszą uczczą m.in. wielkie widowiska plenerowe pt. „Imperium – Dobrawa – Chrzest” oraz „Orzeł i Krzyż”, a także już tradycyjne Misterium Męki Pańskiej (miasto przeznaczy na nie 70 tys. zł). O Poznańskim Czerwcu ma przypominać „plenerowa, multimedialna akcja perfomatywno-teatralna” pt. „Stukot/Czerwiec’56” robiona we współpracy z Aresztem Śledczym w Poznaniu. 28 czerwca ulicami miasta ma też kursować specjalny tramwaj jazzowy, ale na razie za wcześnie, by ujawniać szczegóły projektu przygotowanego przez poznańskiego trębacza Macieja Fortunę.

ycipk-1rgnys

Nie zabraknie oczywiście tradycyjnych, corocznych festiwali. Podobnie jak w latach poprzednich najwyższą dotację miasto przyznało na organizację festiwalu Malta - blisko 3 mln zł. Milion to wsparcie dla konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Pozostałe projekty otrzymają znacznie niższe kwoty, przez co można będzie zrealizować ich więcej.

- Przeprowadziliśmy w tym roku taki eksperyment dotyczący wymogu własnego wkładu finansowego ze strony podmiotów starających się o dofinansowanie. Dzięki temu pojawiło się wiele mniejszych inicjatyw adresowanych do mieszkańców tylko konkretnej dzielnicy i nie chodzi tylko o Łazarz, czy Jeżyce, ale też np. osiedle Młodych na Ratajach – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury.

Rzeczywiście ciężko znaleźć rejon Poznania, w którym nie pojawiłaby się jakaś lokalna inicjatywa kulturalna. Na Jeżycach szereg działań w Centrum Kultury Amarant, na Łazarzu Otwarta Strefa Kultury, galeria fotografii Pix.House czy Kolektyw Kąpielisko, na Sołaczu i Winiarach koncerty, na Rusałce plenerowy dyskusyjny klub filmowy, na Śródce cykl „Pośród Śródki”, a nad Wartą Aktywator KontenerART.

W tak bogatej ofercie z pewnością poznaniak znajdzie coś dla siebie.

ycipk-1rgnys

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1rgnys
ycipk-1rgnys