Pożeramy Ziemię!
Aby Ziemia mogła zaspokoić obecne potrzeby
ludzkości, powinna mieć o 40% większą powierzchnię - wynika z
najnowszego raportu naukowców, informuje "Gazeta Wyborcza".
Pora rozejrzeć się za kolejną planetą do zamieszkania, bo glob, na którym żyjemy, najwyraźniej już nam nie wystarcza. Taką konkluzją kończy się marcowy raport zatytułowany "Ekologiczny ślad narodów" przygotowany przez naukowców z instytutu Redefining Progress w USA.
Nasz ślad odciska się już zbyt mocno na ziemskiej przyrodzie. Jeszcze w latach 60. nadążała ona za naszymi apetytami - zużywaliśmy najwyżej dwie trzecie tych zasobów, które w tym czasie były przez nią wytworzone. Tyle że wtedy było nas dwa razy mniej niż obecnie i byliśmy mniej łakomi na rozmaite dobra.
Następny raport, który pojawił się pod koniec lat 90. podawał, że ludzkość już w latach 80., przekroczyła swój roczny limit wyznaczony przez naturę i zaczęła zużywać jej zasoby szybciej, niż mogły się one odnowić. Od tego momentu każdy kolejny rok jest gorszy od poprzedniego.
Poczynając od roku 1999, przeciętny mieszkaniec planety wykorzystuje więcej niż 120 proc. rocznej wydajności biosfery. To oznacza, że ziemska przyroda potrzebuje około 14 miesięcy, aby odtworzyć to, co zużyliśmy w ciągu 12 miesięcy. (PAP)