Trwa ładowanie...
dlhh12c
dlhh12c

Pożegnanie żołnierzy Korpusu NATO w Szczecinie przed misją w Afganistanie

Ponad dwudziestu żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przed ich misją w Afganistanie pożegnano w kwaterze jednostki w Szczecinie. Żołnierze wyjadą do Kabulu, gdzie będą stacjonować. Będzie to już ich trzecia misja w Afganistanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dlhh12c

Do Afganistanu wjadą m.in. oficerowie duńscy, niemieccy, polscy, i amerykańscy. W uroczystości ich pożegnania wzięły udział rodziny wyjeżdżających na misję, ich koledzy z korpusu oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Żegnając żołnierzy dowódca Korpusu generał dywizji Bogusław Samol podkreślił, że będą oni służyć dla pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie. - Służba tam jest wyczerpująca i niebezpieczna, dlatego to szczególny czas dla waszych rodzin - zaznaczył, dodając, że bliscy żołnierzy otrzymają w kraju wszelką pomoc.

Generał przypomniał, że zgodnie z planami misja ISAF w Afganistanie dobiegnie końca w 2014 r. Dlatego jest jedną z najważniejszych, ma na celu przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo siłom afgańskim - zaznaczył. - Nie martwię się o was, bo jesteście świetnie przygotowani i wyszkoleni - mówił generał, życząc żołnierzom szczęśliwego powrotu za pół roku.

dlhh12c

Zgodnie z planem rotacyjnym rok 2014 to czas pełnienia obowiązków w ramach dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie przez personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji, który będzie wspierany przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina.

W pierwszej połowie roku zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmie personel korpusu tureckiego, który będzie wspierany przez żołnierzy ze Szczecina. Natomiast w drugiej połowie roku, sytuacja się odwróci - to oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu będą stanowić większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego. Wówczas ma ich wyjechać do Kabulu około stu.

Dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego będzie to już trzecia misja w Afganistanie. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.

W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

dlhh12c

Przed wyjazdem na misję Korpus przygotowywał się do niej, uczestnicząc w kilku ćwiczeniach. Największymi były kwietniowe Crystal Eagle 2013 w niemieckim Wildflecken. Tryb przygotowań do misji obejmował m.in. wykłady, szkolenia indywidualne, treningi w ramach grup funkcyjnych oraz ćwiczenia, w tym na terenie koszar Korpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Na czas nieobecności żołnierzy w Szczecinie, w kwaterze Korpusu będzie działać centrum opieki nad rodzinami służących w Afganistanie. Specjalnie wydelegowani oficerowie i pracownicy korpusu będą do dyspozycji rodzin. Np. w przypadku choroby centrum zapewni pomoc lekarską i opiekę nad dziećmi. Pomoże też np. w problemach rodzin, gdy potrzebna będzie pomoc fachowca do drobnych napraw domowych.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 13 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

dlhh12c

Podziel się opinią

Share
dlhh12c
dlhh12c
Więcej tematów