Pożegnaliśmy w Polsce w minionym roku

W związku z Dniem Wszystkich Świętych przypominamy Polaków, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy - intelektualistów, kapłanów, artystów, dziennikarzy, żołnierzy. Znaleźli się wśród nich ks. prałat
Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich, pisarz i reportażysta Ryszard Kapuściński, leksykograf Władysław Kopaliński i aktor Leon Niemczyk.

01.11.2007 | aktual.: 03.11.2007 16:01

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polska-w-ostatnim-roku-pozegnala-6038683338986625g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/polska-w-ostatnim-roku-pozegnala-6038683338986625g )
Pożegnaliśmy w Polsce w ostatnim roku

LISTOPAD 2006

11 listopadapoległ w Iraku starszy sierżant Tomasz Murkowski. Służył w 13. Pułku Przeciwlotniczym 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. W Iraku był po raz drugi. Zginął w okolicach Al Kut w prowincji Wasit, gdy słowacka kompania inżynieryjna wracała do bazy Delta po rozminowywaniu starych składów broni i amunicji na południe od Al Kut.

11 listopada zmarł pułkownik Wincenty J. Broniwój-Orliński- b. delegat rządu RP w Londynie na Niemcy (1974-1990), uczestnik Powstania Warszawskiego i donator kultury polskiej. Po wojnie osiadł na stałe w Hamburgu. W 1990 r. towarzyszył prezydentowi RP Ryszardowi Kaczorowskiemu w przekazaniu insygniów prezydenckich II RP Lechowi Wałęsie. Posiadał najwyższe odznaczenia państwowe. Broniwój-Orliński urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, był Honorowym Obywatelem tego miasta i tam został pochowany.

19 listopada zmarł aktor teatralny i filmowy Zygmunt Bielawski. Miał 69 lat. Od 1963 r. był aktorem wrocławskiego Teatru Polskiego, a w latach 1992-1995 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Zagrał także w wielu filmach, m.in.: "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Test pilota Pirxa" i "Wśród nocnej ciszy".

21 listopada - 23 górnikówzginęło po wybuchach metanu i pyłu węglowego w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Górnicy pracowali przy likwidacji nieczynnej ściany wydobywczej. Była to największa katastrofa w polskim górnictwie od blisko 30 lat.

*29 listopadazmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Leon Niemczyk*. Miał 83 lata. W ciągu ponad 50-letniej kariery aktorskiej zagrał w ponad 400 filmach. Zadebiutował w wieku 30 lat w obrazie Jerzego Kawalerowicza "Celuloza". Do jego najwybitniejszych ról należą kreacje w "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego i "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. W czasie II wojny światowej służył w amerykańskiej armii, pod dowództwem generała George'a Smitha Pattona. Po powrocie do Polski pracował w m.in. Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej w Warszawie i w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

29 listopada, w wieku 75 lat, zmarła najwybitniejsza polska szachistka lat 50. i 60. ubiegłego stulecia Krystyna Radzikowska. Była najbardziej utytułowaną polską zawodniczką w historii. W finałach mistrzostw Polski wystąpiła 24 razy, zdobywając 17 medali - 9 złotych, 2 srebrne oraz 6 brązowych. W 1984 roku uzyskała jako pierwsza Polka tytuł arcymistrzyni szachowej.

GRUDZIEŃ 2006

2 grudnia zginęli w wypadku drogowym st. post. Justyna Zawadka i sierż. Tomasz Twardo; wracali w nocy do Warszawy z Siedlec. Niezgodne z procedurami na polecenie swojego komendanta odwozili do Siedlec urzędnika MSWiA. Ich samochód wpadł do rozlewiska rzeki Kostrzyń, znaleziono go po trzech dobach. Z ustaleń ekspertów wynika, że w chwili tragedii w miejscu, gdzie doszło do wypadku, były bardzo trudne warunki - m.in. gołoledź. Policjanci jechali z minimalną prędkością, mimo to prawdopodobnie wpadli w poślizg.

5 grudnia zmarł kompozytor, pianista i pedagog Jerzy Kłos. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel z zakresu teorii muzyki i harmonii w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz w Zaocznym Studium Pedagogicznym warszawskiej Akademii Muzycznej. Był członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1970 roku. Miał 76 lat. 5 grudnia zmarł Cezary Leżeński- literat, autor ponad 30 książek literatury faktu i literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych. Posługiwał się pseudonimem Jerzy Nałęcz. Jest autorem m.in. "Bez buławy. Generała 'Grota' żołnierski los", "Bartek Tatarzy i motorynka". Przewodniczył Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu. Był też prezesem Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych i wiceprezydentem Fundacji Młodej Polonii. Podczas okupacji Leżeński był członkiem Szarych Szeregów. Jako kilkunastoletni chłopiec brał udział w Powstaniu Warszawskim.

16 grudnia zmarł pisarz, publicysta, dziennikarz Ryszard Liskowacki. Był autorem książek o powstaniu warszawskim, forsowaniu Odry, pierwszych latach powojennej Polski. Pracował m.in. w "Głosie Szczecińskim", był też redaktorem naczelnym miesięcznika "Spojrzenia" i tygodnika "Morze i Ziemia" oraz autorem książek dla młodzieży i felietonów.

18 grudnia zmarł poeta Andrzej Szmidt. Miał 73 lata. Debiutował w 1966 roku tomem poezji "Malowanki". Potem wydał m.in. "Złożenie broni", "Modne ubranko", "Szczoteczkę do sumienia", "Skrzypeczki". Poeta od 1958 roku był nieprzerwanie związany z miesięcznikiem "Więź". Do ostatnich dni, mimo ciężkiej choroby, prowadził w tym piśmie dział poezji.

19 grudnia zmarła piosenkarka i aktorka filmowa Danuta Rinn. Miała 70 lat. Jej najbardziej znane utwory to "Na deptaku w Ciechocinku", "Tyle wdzięku". W 1974 roku otrzymała jedną z nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę "Gdzie ci mężczyźni". Jako aktorka grała w filmach od początku lat 70., m.in. w "Zazdrości i medycynie" (1973), "Bilansie kwartalnym" (1974), "Doktorze Murku" (1979), "Karierze Nikosia Dyzmy" (2002).

22 grudniazmarł franciszkanin ojciec Grzegorz Sroka, znany polski zielarz. Sroka do Zakonu Franciszkanów wstąpił w 1953 roku. 10 lat później przyjął święcenia kapłańskie. Od młodych lat interesował się ziołami - był zdania, że zielarstwo może być znakomitym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Stworzył punkt zielarski w Rychwałdzie, w którym udzielił porad ponad 500 tysiącom cierpiących.

24 grudnia, w wieku 80 lat, zmarł prof. Tadeusz Chrzanowski. Był wybitnym historykiem sztuki, zajmującym się inwentaryzacją i ochroną zabytków, przewodniczącym, a potem honorowym przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i Akademii Pedagogicznej. Napisał ponad 400 książek i publikacji. Za swoje zasługi został uhonorowany m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego, przyznanym mu przez Jana Pawła II.

STYCZEŃ 2007

5 stycznia zmarł prof. Cezary Józefiak, ekonomista. Miał 75 lat. Studia ekonomiczna ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Od października 1966 r. pracował na Uniwersytecie Łódzkim. Tu się habilitował i uzyskał tytuł profesora. Zatrudniony był w Zakładzie Funkcjonowania Gospodarki w Instytucie Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. W latach 1998-2004 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. W 2004 roku był kandydatem łódzkiej Unii Wolności w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

12 stycznia zmarła Helena Kamieniarz- beskidzka artystka ludowa, koronczarka. Miała 75 lat. Kamieniarz szefowała Beskidzkiemu Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Swoje koronki wystawiła na setkach wystaw na różnych kontynentach. Jej koronki zdobiły stoły na całym świecie. W 1995 roku otrzymał je w darze Jan Paweł II, gdy pielgrzymował do Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. 14 styczniazmarł w wieku 88 lat piosenkarz, aktor i śpiewak operetkowy Mieczysław Wojnicki. Debiutował w 1944 roku w Wilnie. W latach 40. pracował w teatrach muzycznych Poznania i Łodzi. Od 1949 r. występował w Warszawskiej Operetce. Popularność zyskał głównie za sprawą swoich przebojów z lat 60. m.in. "Jabłuszko pełne snu", "Kaczuszka i mak", "Zakochani są wśród nas", "Zakochany złodziej", "W maleńkiej kawiarence".

23 stycznia zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny pisarz i reportażysta. Miał 74 lata. Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro", potem pisywał w "Sztandarze Młodych". Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy jako dziennikarz wyjechał w 1956 r. do Indii, odwiedził także Afganistan i Pakistan. W następnym roku pojechał do Japonii i Chin. Podróżował też - jako korespondent PAP - po krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W swoich książkach m.in. "Cesarzu", "Szachinszachu" czy "Imperium" opisywał odwiedzone kraje i wydarzenia, które w nich obserwował. Książki Kapuścińskiego zostały przetłumaczone na 28 języków, w tym japoński i esperanto.

Obraz
© (fot. PAP)

24 stycznia zmarła wybitna aktorka teatralna i filmowa, Krystyna Feldman. Miała 86 lat. Uznawana była za mistrzynię drugiego planu. Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu "Świat według Kiepskich". Sławę na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, za którą została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, m.in. na festiwalu w Gdyni i w Karlovych Varach. W czasie okupacji była łączniczką Armii Krajowej. Od 1983 roku była związana na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu.

LUTY 2007

6 lutego zginął w Iraku w wyniku wybuchu miny pułapki 23-letni kapral Piotr Nita. W misji wojskowej uczestniczył po raz pierwszy. Do ataku na pododdział polskich żołnierzy, zabezpieczających ochronę konwoju logistycznego jadącego z bazy Scania do Bazy Echo, doszło ok. 20 km na północ od miasta Diwanija w prowincji Al Kadisija.

W nocy z 10 na 11 lutego zmarł ppłk Leszek Drewniak, jeden ze współtwórców GROM-u. Miał 55 lat. Był m.in. prezesem Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, która pomagała byłym żołnierzom i ich rodzinom.

MARZEC 2007

4 marca w wieku 64 lat zmarł Tadeusz Nalepa, gitarzysta i wokalista, legenda polskiego bluesa. W 1965 założył zespół Blackout, od 1968 grupa występowała jako Breakout. Zespół nagrał przez 13 lat m.in. takie płyty jak "Blues", "Karate" i "Kamienie". Do największych przebojów Nalepy i jego grupy należą "Gdybyś kochał, hej!", "Poszłabym za tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem". Zespół działał do 1980 roku, później Nalepa występował i nagrywał pod własnym nazwiskiem. W latach 90 towarzyszył mu syn Piotr Nalepa. 14 marca zmarł aktor Zygmunt Kęstowicz. Miał 86 lat. W ostatnich latach aktor kojarzony był przede wszystkim z rolą seniora rodu Lubiczów z telewizyjnego serialu "Klan". W latach 80. Kęstowicz był ulubieńcem najmłodszej widowni, występując w popularnych programach TVP "Piątek z Pankracym" i "Pora na Telesfora". W latach 60. zasłynął z postaci Stefana Jabłońskiego w popularnym radiowym słuchowisku "W Jezioranach". Występował w filmach i popularnych serialach telewizyjnych, m.in. w "Stawce
większej niż życie" i "Czterech pancernych i psie". W swoim dorobku artystycznym miał ponad 200 ról teatralnych.

16 marca zmarła prof. Simona Kossak, naukowiec z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży. Miała 64 lata. Kossak urodziła się w Krakowie w znanej rodzinie artystów - jako córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Była bratanicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Dorobek twórczy Simony Kossak obejmuje ponad 150 opracowań naukowych, artykułów popularno-naukowych, dokumentacji naukowych oraz trzy książki.

25 marca w wieku 60 lat zmarł Jacek Lech. Prawdziwe imię i nazwisko Jacka Lecha brzmiało Leszek Zerhau. W latach 60. i 70. był solistą zespołu "Czerwono-Czarni", wykonawcą przebojów "Bądź dziewczyną moich marzeń", "Warszawa jest smutna bez ciebie" i "Dwadzieścia lat, a może mniej". Na estradzie zadebiutował jako wokalista, pod pseudonimem Jacek Lech, w Nowej Hucie w 1967 roku. W 1966 roku Lech otrzymał propozycję współpracy z grupą Czerwono- Czarni, z którą wylansował przeboje: "Cygańska wróżba", "Trochę dobrze, trochę źle", "Partyzancka ballada". W 1969 r. artysta został solistą zespołu. Artysta występował także z Markiem Grechutą, Ryszardem Rynkowskim, Trubadurami.

27 marca zmarł kompozytor i pedagog Tadeusz Kocyba. Miał 72 lata. Był autorem muzyki do 160 filmów animowanych oraz wielu spektakli teatralnych. Rozgłos przyniosły mu kompozycje do filmów bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Był autorem muzyki do wielu odcinków przygód "Bolka i Lolka" i "Baltazara Gąbki". Wspólnie z Zenonem Kowalskim stworzył muzykę do pełnometrażowego filmu pt. "Porwanie w Tiutiurlistanie".

28 marca Wojciech Drabowicz, pochodzący z Poznania znany baryton śpiewający na scenach operowych całego świata, zginął w wypadku samochodowym. Triumfował w trzech konkursach wokalnych: Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu, Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Konkursie Belvedere w Wiedniu. Od 1989 roku był solistą Teatru Wielkiego w Poznani. Regularnie występował na wielu scenach w kraju i za granicą.

KWIECIEŃ 2007

Obraz
© (fot. PAP)

13 kwietnia zmarł kompozytor, pianista, trębacz, puzonista i dyrygent, Andrzej Kurylewicz. Miał 75 lat. Był jednym z pionierów muzyki jazzowej w Polsce. Założył Zespół Jazzowy Polskiego Radia w Krakowie, który prowadził do 1962 roku. Grał w zespole MM 176; rok później założył własny kwintet, przekształcony potem w Sekstet Organowy Polskiego Radia w Krakowie. W 1969 r. muzyk zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej do "Powrotu" w reż. Jerzego Passendorfera. W latach 1964-66 kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie.

Obraz
© (Jerzy Janicki / archiwum domowe)

15 kwietnia zmarł pisarz, dramaturg, scenarzysta i dziennikarz Jerzy Janicki. Miał 79 lat. Był autorem kilkudziesięciu słuchowisk, widowisk telewizyjnych, współautorem powieści radiowych "Matysiakowie" i "W Jezioranach". Napisał ponad
30 scenariuszy filmowych m.in. do "Przerwanego lotu", "Trzech kroków po ziemi", "Tragarza puchu", "Człowiek z M-3" oraz do głośnych seriali m.in. "Polskie drogi", "Ballada o Januszku", "Dom". Opublikował ponad 20 zbiorów reportaży, opowiadań, słuchowisk i dramatów. Napisał też kilka zbiorów opowiadań m.in. "Koty to dranie", "Nieludzki doktor", i "Biografia w walizce" oraz "Czkawkę" - wspomnienia ze Lwowa, którego był miłośnikiem.

19 kwietnia zmarł światowej sławy polski astronom prof. Bohdan Paczyński. Był uważany za najpoważniejszego z polskich kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Zasłynął tym, że w latach 80. XX wieku zaproponował, aby do poszukiwania planet lub innych nieświecących obiektów odległych od Ziemi wykorzystywać zjawisko tzw. mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

W nocy z 19 na 20 kwietniaw Monachium zmarł 74-letni Klemens Gniech, b. dyrektor Stoczni Gdańskiej. W grudniu 1970 r. Gniech znalazł się w kierownictwie komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej. 10 lat później w pamiętnym sierpniu 1980 r. już jako szef tego zakładu negocjował ze strajkującymi. W grudniu 1981 r. Gniecha odwołano ze stanowiska dyrektora stoczni. Został majstrem w gdańskiej Stoczni Wisła. W połowie lat 80. wyemigrował do Niemiec, gdzie pracował w branży okrętowej.

20 kwietnia zginął w Iraku, w wyniku wybuchu miny pułapki, starszy szeregowy Tomasz Jura. 25-letni Jura był ochotnikiem, strzelcem w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W wojsku służył od trzech lat. Do ataku doszło w północno-wschodniej dzielnicy Diwaniji, Nahda, kilka kilometrów od bazy Echo, kiedy połączony patrol irackiej armii i policji oraz Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe patrolował wyznaczony rejon odpowiedzialności w ramach kolejnej fazy operacji "Czarny Orzeł". Podczas patrolu, obok przejeżdżającego pojazdu wybuchła mina-pułapka.

20 kwietnia zmarł w wieku 69 lat wybitny aktor filmowy i teatralny Jan Kociniak. W 1962 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, gdzie występował do końca życia. Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza. Później wystąpił m.in. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Lalce" Wojciecha Jerzego Hassa. Jego ostatnim filmem był "Ryś" Stanisława Tyma. Jego głosem mówił Gucio w "Pszczółce Mai" i Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. Dubbingował także "Bolka i Lolka" oraz "Rudolfa, czerwononosego renifera".

21 kwietnia zmarł Jan Tadeusz Stanisławski, znany aktor, radiowiec, satyryk. Miał 71 lat. Swoją karierę artystyczną zaczynał w słynnym STS-ie, potem związany był z kabaretem Pod Egidą, radiowym Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym i kabaretem Olgi Lipińskiej. Wielką popularność zdobył w latach 70. radiowymi "wykładami" z mniemanologii stosowanej, której profesorem samozwańczo się mianował. Zagrał około dwudziestu głównie epizodycznych ról w filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Zezowatym szczęściu", "Czterdziestolatku", "C.K. Dezerterach"). Jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło" i "Cała sala śpiewa z nami".

Obraz
© (fot. PAP)

25 kwietnia b. poseł SLD i była minister budownictwa Barbara Blida postrzeliła się śmiertelnie w swoim domu w Siemianowicach Śląskich, kiedy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzała tam rewizję. Blida, jeden ze śląskich liderów SLD, była
posłem na Sejm w latach 1989-2005. Od 1993 do 1996 r. była ministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa w kolejnych gabinetach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. W 1997 r. była prezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, potem prezesem dużej firmy deweloperskiej. W latach 1969-1990 Blida była członkiem PZPR, następnie należała do SdRP, a latach 1999- 2004 do SLD. Pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu była posłanką niezrzeszoną.

26 kwietnia zmarł Mariusz Sabiniewicz, aktor Teatru Nowego w Poznaniu, znany m.in. z serialu "M jak miłość", w którym odgrywał rolę Norberta. W 1986 roku ukończył szkołę teatralną w Łodzi. Od początku kariery związany był z Teatrem Nowym w Poznaniu. W filmie zadebiutował w serialu Andrzeja Konicy "Pogranicze w ogniu" (1988). Potem zagrał m.in. w "Bożej podszewce" Izabeli Cywińskiej. Popularność zdobył rolami w serialach telewizyjnych: "M jak miłość", gdzie grał Norberta oraz w "Na dobre i na złe" gdzie był odtwórcą roli Michała.

29 kwietnia zmarł emerytowany ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Kazimierz Majdański. Miał 91 lat. Odszedł w dniu symbolicznym - 29 kwietnia 1945 r. został oswobodzony z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. W latach 1939-1945 jako alumn był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (m.in. w Dachau). Po uwolnieniu, w lipcu 1945 r. wyświęcony w Paryżu na kapłana. Był wikariuszem w parafii katedralnej we Włocławku, biskupem pomocniczym we Włocławku; biskupem diecezji szczecińsko- kamieńskiej. W marcu 1992 r. został podniesiony do godności arcybiskupa "ad personam" i zwolniony z obowiązków pasterza diecezji z racji osiągnięcia wieku kanonicznego.

MAJ 2007

1 maja zmarła prof. Eugenia Zdebska, twórczyni krakowskiej szkoły kardiochirurgii dziecięcej. W 1955 r. skończyła wydział lekarski Akademii Medycznej w Krakowie, w 1991 r. została profesorem. W 1980 r. w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii w Krakowie-Prokocimiu założyła Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej, którą kierowała do 1998 r. Już w drugiej połowie lat 60. przeprowadzała pionierskie zabiegi kardiochirurgiczne. Katedra Kardiochirurgii Dziecięcej pod jej kierownictwem przez lata jako jedyna w Polsce wykonywała u małych pacjentów operacje złożonych wad serca takich jak np. przełożenie wielkich pni tętniczych. Prof. Zdebska była laureatką Orderu Uśmiechu.

5 maja zmarł prof. Andrzej Kapiszewski- uczony, matematyk, socjolog i dyplomata. Miał 59 lat. Ukończył studia na wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1991 roku został powołany do służby dyplomatycznej, będąc m.in. charge d'affairs, a później ambasadorem Polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze. Współtworzył Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, był inicjatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Był także jednym z założycieli Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i jej pierwszym rektorem w latach 2000-2002. Specjalnością prof. Kapiszewskiego były procesy narodowotwórcze w świecie arabskim, socjologia stosunków etnicznych na Bliskim Wschodzie. 15 maja zmarł w Stanach Zjednoczonych Andrzej Styka- ostatni z rodu Styków, wnuk Jana Styki, czyli pomysłodawcy i twórcy Panoramy Racławickiej. Styka był naukowcem, wynalazcą i propagatorem tradycji swojej rodziny. Miał na swoim koncie
sześć patentów. Skonstruował m.in. narty na bazie żywic poliestrowych i włókna szklanego, które od 38 lat produkowane są w Denver w stanie Colorado (USA). Był także specjalistą z dziedziny chemii inżynieryjnej, zajmował się m.in. rozwiązywaniem problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Ostatnie lata życia spędził na propagowaniu spuścizny rodziny Styków, związanej głównie z malarstwem.

17 maja zmarł profesor Wiktor Zin, architekt i rysownik. Od 1977 r. do 1981 r. był generalnym konserwatorem zabytków. Przeprowadził konserwację wielu zabytków architektury, m.in. w Krakowie, Zamościu, Opatowie. Doktor honoris causa uniwersytetu w Budapeszcie i Politechniki Krakowskiej, członek Meksykańskiej Akademii Architektury. Uprawiał także rysunek i malarstwo. Był autorem popularnego cyklu telewizyjnego "Piórkiem i węglem", w którym przybliżał widzom osiągnięcia architektury krajowej i światowej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem.

21 maja zmarł reżyser filmowy Julian Dziedzina. Miał 77 lat. Od końca lat 60. był związany z łódzką filmówką. Jako reżyser debiutował w 1956 roku filmem "Koniec nocy", w którym zagrali m.in. Zbigniew Cybulski, Roman Polański czy Ryszard Filipski. W swoim dorobku miał też takie filmy jak: "Miasteczko" (1958), "Święta wojna" (1956), "Bokser" (1966), "Mały" (1970), "Umarli rzucają cień" (1978) czy "Tajemnica starego ogrodu" (1983). Za film "Bokser" otrzymał nagrody na festiwalu w Wenecji.

25 maja zmarł ks. Mirosław Drozdek- kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Ks. Drozdek miał 62 lata, pracował w Zakopanem od 1979 roku. Był kapelanem miejscowej "Solidarności"; od 1983 roku był proboszczem parafii na Krzeptówkach, a po powstaniu sanktuarium nieprzerwanie jego kustoszem. Należał do grona inicjatorów budowy świątyni - jako "votum dziękczynne za cud ocalonego życia w zamachu" na Jana Pawła II za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej.

CZERWIEC 2007

13 czerwca w wieku 53 lat, zmarł Jacek Skubikowski, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek. Początkowo Skubikowski współpracował z zespołami jazzowymi, od 1983 r. występował jako solista. Wtedy też zaczął tworzyć teksty i muzykę dla siebie i innych wykonawców. Największe przeboje stworzył dla zespołów Lombard, Lady Pank, a także dla Martyny Jakubowicz, Krystyny Prońko, Ewy Bem. Najbardziej znane utwory Skubikowskiego to "Śmierć dyskotece" (wyk. Lombard), "Droga pani z telewizji" (wyk. Lombard), "Taniec pingwina na szkle", "Zawsze tam gdzie ty" (wyk. Lady Pank), "Tacy sami" (wyk. Lady Pank), "Na dobre i na złe"(wyk. Anna Jurksztowicz).

LIPIEC 2007

14 lipca zmarł w wieku 92 lat Tadeusz Pyszkowski- nestor polskiego dziennikarstwa sportowego, sprawozdawca radiowy. W roku 1948 relacjonował m.in. historyczny, pierwszy kolarski Wyścig Pokoju. To głos Tadeusza Pyszkowskiego (zawarty w sygnale) od półwiecza rozpoczyna w radiowej "Jedynce" codzienną "Kronikę sportową". Pyszkowski przez 18 lat kierował Redakcją Sportową Polskiego Radia. 17 lipca zmarł w Iraku major Jarosław Posadzy. Był żołnierzem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe stacjonującym w bazie w Diwaniji w Iraku. Major Jarosław Posadzy swoją służbę wojskową odbywał w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Brał udział w misji pokojowej IX zmiany w Iraku. W Iraku zajmował stanowisko szefa Sztabu Samodzielnej Grupy Powietrzno-szturmowej. Miał 39 lat, żonę i dwójkę dzieci.

22 lipca doszło do wypadku polskiego autokaruwe francuskich Alpach, w miejscowości Vizille, k. Grenoble. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dolinę rzeki. Podróżowało nim po europejskich sanktuariach maryjnych 50 osób - 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Większość pochodziła z woj. zachodniopomorskiego. Zginęło 26 osób, 24 zostały ranne.

31 lipca w wieku 93 lat zmarł profesor Franciszek Wesołowski, kompozytor, doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi i przez 21 lat prorektor tej uczelni. Prof. Wesołowski był nestorem łódzkich teoretyków muzyki, organizatorem życia muzycznego, badaczem muzyki dawnej. Od 1939 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej (później AK). W latach 50. piastował stanowiska dyrektora w łódzkich szkołach muzycznych. Przez ponad pół wieku wykładał w Akademii Muzycznej w Łodzi. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1995 roku. Przez 21 lat był prorektorem uczelni, w latach 1978-80 - dziekanem Wydziału Teorii Muzyki i Kompozycji.

SIERPIEŃ 2007

7 sierpnia zmarł malarz Ludwik Maciąg, specjalizujący się w batalistyce i pejzażach, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych, początkowo w Krakowie, potem w Warszawie. Otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Został dziekanem warszawskiej ASP, gdzie wykształcił dwa pokolenia malarzy. W 1978 r. z żoną Ewą przeniósł się do Gulczewa koło Wyszkowa. Organizował imprezy konne: gonitwy, hubertusy, majowe obchody Dnia Konia.

14 sierpnia zabito w Afganistanie por. Łukasza Kurowskiego. To pierwszy polski żołnierz, który zginął w misji afgańskiej. Kurowski zginął ok. 20 kilometrów na południowy wschód od bazy w Gardez, w wyniku ostrzelania patrolu. Podporucznik miał 28 lat, był żonaty. Zawodową służbę wojskową pełnił jako dowódca plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Zabity żołnierz, który służył w armii od 2003 r., w Afganistanie był od września 2006 r. w zespole doradczym, przy polskiej grupie bojowej w bazie Gardez w pobliżu granicy z Pakistanem.

23 sierpnia zmarł aktor Jacek Chmielnik. Miał 54 lata. Ukończył wydział aktorski w Łodzi, na scenie debiutował w warszawskim Teatrze Ateneum. Grywał także w teatrach w Kaliszu, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Zajmował się również reżyserowaniem spektakli teatralnych. Zagrał w wielu filmach i serialach - m.in. "Polskich drogach", "Nad Niemnem", "Świecie według Kiepskich", "Na dobre i na złe". Wielką popularność przyniosły mu role w filmach Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Kingsajz".

25 sierpnia** zmarł w wieku 81 lat wybitny tancerz i choreograf - założyciel Polskiego Teatru Tańca - Konrad Drzewiecki. Był tancerzem Teatru Wielkiego w Poznaniu, Zespołu Pieśni i Tańca Domu Wojska Polskiego w Warszawie, Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Był dyrektorem Szkoły Baletowej w Poznaniu i Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Jako solista święcił triumfy między innymi w balecie Opery Poznańskiej, Ballet de Paris czy Balecie Ludmily Czeriny. Swoje prace choreograficzne realizował także poza Polską, między innymi: w Amsterdamie, Hawanie, Berlinie, Malmoe, Pradze. **WRZESIEŃ 2007

1 września dwaj lotnicy z grupy akrobatycznej Żelazny62-letni Lech Marchelewskii 24-letni Piotr Banachowiczzginęli w wypadku lotniczym podczas Air Show w Radomiu, wykonując jedną z podniebnych akrobacji. Do wypadku doszło gdy dwa samoloty z liczącej sześć maszyn grupy akrobatycznej Żelazny z Zielonej Góry, wykonując manewr mijania - element figury akrobatycznej zwanej "rozetą" - zderzyły się. W wyniku zderzenia jedna z maszyn rozpadła się na oczach tysięcy widzów.

1 września w wieku 74 lat podczas pracy nad nowym filmem "Stary człowiek i pies" zmarł reżyser filmowy Witold Leszczyński. Zadebiutował w 1967 r. filmem "Żywot Mateusza". Na początku lat 80. Leszczyński napisał scenariusz i wyreżyserował "Konopielkę" według powieści Edwarda Redlińskiego. Ta opowieść przyniosła mu Nagrodę Główną Jury oraz statuetkę Srebrnych Lwów na FPFF w Gdyni. Z bardzo dobrym przyjęciem spotkał się jego kolejny film - "Siekierezada" na podstawie powieści Edwarda Stachury. W sierpniu reżyser rozpoczął pracę nad filmem "Stary człowiek i pies". W dniu rozpoczęcia filmu uległ wypadkowi. Dokończenia filmu podjął się Andrzej Kostenko.

13 września zmarł prof. Zdzisław Pucek, zoolog, wieloletni dyrektor Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Miał 77 lat. Prof. Pucek był cenionym na świecie teriologiem, czyli biologiem specjalizującym się w badaniu ssaków. Był jednym ze współtwórców restytucji żubra w Polsce. Z jego inicjatywy podjęto wszechstronne badania naukowe nad tym gatunkiem, a pod jego kierownictwem przygotowano światową strategię ochrony żubra. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych i 9 książek. Stworzył międzynarodowe czasopismo naukowe "Acta Theriologica", którego był redaktorem naczelnym w latach 1963-2004.

17 września zmarł prof. Stefan Kozłowski- geolog, b. minister ochrony środowiska. Miał 79 lat. W latach 80. prof. Kozłowski napisał wiele ekspertyz przeciwstawiających się lokalizacji inwestycji, mogących zniszczyć przyrodę wielu zakątków Polski: np. kopalni i huty metali nieżelaznych w Suwałkach, elektrowni atomowej w Żarnowcu, fabryki tlenku glinu pod Kielcami. Był przewodniczącym (ze strony "solidarnościowej") tzw. podstolika ekologicznego w ramach obrad "okrągłego stołu" w 1989 r., posłem na Sejm i przewodniczącym sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 1 września 1992 r. został członkiem Rady Ekologicznej przy Prezydencie RP.

23 wrześniazmarł Stefan Pojda, nazywany beskidzkim hetmanem. Miał 75 lat. Pojdaábył współtwórcą i szefem pierwszego komitetu organizacyjnego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednej z największych imprez folklorystycznych w Europie. W organizowanie Tygodnia angażował się przez 40 lat, do 2003 roku. Kierował także wiślańskimi zespołami ludowymi. Pojda, podczas tegorocznego 44. Tygodnia, otrzymał nagrodę miasta Wisłyá za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

26 września zmarł ojciec Augustyn Chadam, reformator i odnowiciel kalwaryjskiego Misterium Męki Pańskiej. Miał 91 lat. Ojciec Augustyn Chadam święcenia kapłańskie otrzymał w Kalwarii Zebrzydowskiej 11 października 1942 roku. Zakonnik był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, a w latach 1950-1953 jego rektorem. W latach 1954- 57 był prowincjałem bernardynów, a następnie do 1963 roku kustoszem kalwaryjskiego sanktuarium. Od 1966 do 1978 roku przebywał w klasztorach: w Rzeszowie, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnowie. Do Kalwarii Zebrzydowskiej powrócił w 1978 roku. 28 wrześniaw wieku 96 lat zmarł w Lusace w Zambii kardynał Adam Kozłowiecki. W kraju tym jako misjonarz, a potem pierwszy metropolita Lusaki, spędził 61 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie w 1937 roku. W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez gestapo w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Był więziony najpierw w tamtejszym więzieniu na Montelupich, a następnie w
obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Wolność uzyskał na kilka dni przed zakończeniem wojny - 29 kwietnia 1945 roku. W 1946 roku wyjechał na misję do Rodezji (obecnie Zambia).

28 września zmarł Andrzej Bieniasz, jeden z najbardziej popularnych aktorów radomskiego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Ostatnio pełnił obowiązki zastępcy dyrektora tej placówki. Miał 59 lat. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Pracował w teatrach w Tarnowie, Grudziądzu, w teatrach Ateneum i Polskim w Warszawie oraz Polskim w Poznaniu. W 1986 roku trafił do Radomia. Na deskach radomskiego teatru zagrał ponad 60 ról, m.in. Edka w "Tangu" Mrożka, Hitlera w "Mein Kampf" Taboriego, Cześnika w "Zemście". Występował także w filmach: "Gry uliczne", "Miś", "Mazepa", "Własna wina", "Chłopiec", "Czerwone i czarne kamienie", "Pejzaż z bohaterem".

PAŹDZIERNIK 2007

3 października zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas zamachu na konwój z ambasadorem RP w Iraku funkcjonariusz BOR - plutonowy Bartosz Orzechowski. Do zamachu doszło w dzielnicy Karrada, na skrzyżowaniu niewielkiej uliczki prowadzącej do rezydencji ambasadora. Bartosz Orzechowski miał 29 lat, w formacji służył od marca 2003 r.; w Iraku był od początku maja br.

5 października zmarł Władysław Kopaliński- wybitny polski leksykograf, tłumacz i wydawca. 14 listopada skończyłby 100 lat. Debiutował w 1946 r. słuchowiskami w Polskim Radiu. W latach 1958- 60 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie. Jest autorem m.in.: "Słownika wyrazów obcych", "Słownika mitów i tradycji kultury", "Słownika symboli", "Słownika eponimów, czyli wyrazów odmiennych" oraz "Leksykonu słynnych wątków miłosnych". Napisał również komedię "Baśka", którą wystawiono w warszawskim Teatrze Wojska Polskiego w 1954 r.

8 października zmarł ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich. Miał 89 lat. Był jednym z ocalałych więźniów obozu jenieckiego NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku. Znany był w Polsce i za granicą z niezłomnej walki o pamięć pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Jako absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury i filozofii. W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Dzięki jego staraniom udało się m.in. doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W styczniu 2006 r. Sejm zgłosił jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.

W nocy z 15 na 16 październikazmarł reżyser Jerzy Markuszewski. W grudniu skończyłby 77 lat. Wyreżyserował wiele spektakli w teatrach warszawskich, w Starym Teatrze w Krakowie oraz w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Przede wszystkim był jednak twórcą słynnego STS-u, czyli Studenckiego Teatru Satyryków, uznanego za jedną z najbardziej interesujących artystycznych inicjatyw w czasach PRL- u. Był związany z kręgami polskiej opozycji demokratycznej. Działał w Komitecie Obrony Robotników, w stanie wojennym był internowany, później stale współpracował z podziemną "Solidarnością".

16 października w wieku 93 lat zmarł w Rzymie emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż, najstarszy polski biskup. Posługę duszpasterską rozpoczął w 1937 roku pracując jako wikariusz w parafii w Hajdukach Wielkich (dzisiaj Chorzów Batory). Tam w 1942 roku został aresztowany przez gestapo. Po dwóch miesiącach pobytu w więzieniu w Katowicach trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie spędził trzy lata. Był kapelanem obozu repatriacyjnego dla byłych polskich jeńców koło Stuttgartu.

17 października zmarł prof. Jan Grochowski, twórca nowoczesnej chirurgii dziecięcej w Polsce, współtwórca i wieloletni dyrektor Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie-Prokocimiu, obecnie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. W ramach instytutu w Krakowie-Prokocimiu rozwinął oddział i klinikę chirurgii, w których były przeprowadzane pionierskie zabiegi chirurgiczne, w tym m.in. operacje rozdzielenia bliźniąt syjamskich. To właśnie zespół pod kierunkiem prof. Grochowskiego w grudniu 1977 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu rozdzielenia sióstr syjamskich.

22 październikaw klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w wieku 100 lat zmarła siostra Beata Janina Piekut, świadek życia św. siostry Faustyny, wicepostulator w jej procesie kanonizacyjnym. Zmarła pełniła różne funkcje w różnych klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego wstąpiła w 1932 r. Była wychowawczynią, księgową, zakrystianką, dyrektorką zakładów w Walendowie i Płocku. Przez 18 lat pełniła funkcję ekonomki generalnej Zgromadzenia. Od 1964 r. poświęciła się pracy związanej z wyniesieniem s. Faustyny do chwały ołtarzy i promocją kultu Miłosierdzia Bożego, ściśle współpracowała z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą i kard. Franciszkiem Macharskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)