Trwa ładowanie...
pożar
Katarzyna Romik
15-06-2019 13:52

Pożar w Skórczu. Iglotex dawał chleb co piątemu mieszkańcowi. "Skala zniszczeń jest ogromna"

Pożar wybuchł w nocy z 26 na 27 maja. Spłonęło 90 proc. zakładu produkcyjnego oraz maszyn i sprzętu na jego terenie. Ogień pochłonął tym samym miejsca pracy kilkuset osób. – Dla miasta, które liczy 4 tysiące mieszkańców to tragedia – mówi burmistrz Skórcza na Pomorzu.

Pożar w Skórczu. Iglotex dawał chleb co piątemu mieszkańcowi. "Skala zniszczeń jest ogromna"Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Kociewie.online
d3ku8ag
d3ku8ag

W pożarze ucierpiało czterech strażaków. Pracownicy, którzy pracowali feralnej nocy, w momencie, kiedy pojawił się ogień, zawiadomili straż pożarną i ewakuowali się. Zdążyli. Teraz nie mają gdzie wrócić.

Anonimowość, milczenie, obawy

Pracownicy fabryki niechętnie rozmawiają o tym, co się stało. Wiedzą, jak poważna i trudna jest sytuacja po pożarze ich zakładu pracy. Nie chcą używać zbyt wielu niepotrzebnych słów. Nie wiedzą, co ich czeka.

Mieszkańcy Skórcza, którzy sami nie pracują w Iglotexie, mają co najmniej kilku znajomych w zakładzie. Iglotex produkuje m.in. lody i dania mrożone.

Zobacz także: Gdańsk. Obchody 4 czerwca. Lech Wałęsa atakuje PiS

– Wystarczy zaczepić parę osób na ulicy i na pewno wśród nich będzie ktoś, kto tam pracuje albo ma pracownika firmy w rodzinie – mówi nam jedna z mieszkanek (wszyscy rozmówcy proszą o anonimowość).

d3ku8ag

Po pożarze, kiedy nie było do końca wiadomo, jak ogromne są straty, mówili (także anonimowo): "Skórcz to małe miasto, w zakładzie pracowały całe rodziny. Mam nadzieję, że firma powstanie z popiołów. Ale czas pokaże. Na razie jest za szybko na gdybanie".

– Iglotex brał wszystkich, także niepełnosprawnych. Pracowali tu spokrewnieni ze sobą, członkowie tej samej rodziny: ojciec z matką, a potem ich dzieci. Było też blisko. A nie wszyscy mają samochód, aby dojeżdżać do fabryk w Kwidzynie czy Starogardzie – podkreślali pracownicy tuż po pożarze.

– Ogrom zniszczeń przeraża, a widok płonącej fabryki jest po prostu smutny – napisała pani Ewa.

Pani Marta, która w Skórczu mieszka od niedawna i być może dlatego nie zna pracowników Iglotexu, wie, że część z nich firma wysłała na urlop, inni są dowożeni autobusami do zakładu w Grudziądzu (ok. 60 km).

d3ku8ag

– Firma tworzy linię produkcyjną z pierogami w Pelplinie – dodaje mieszkanka miasta.

Pan Andrzej, który na co dzień jest ratownikiem medycznym i pełni dyżury w podstacji pogotowia Skórcz mówi wprost, że Iglotex to symbol miasta.

– Sam zakład jest dla miasta istotny głównie z dwóch względów: liczby zatrudnianych pracowników i podatków, które tutaj płaci – podkreśla nasz rozmówca. Jego zdaniem, również dla właścicieli spółki zakład w Skórczu to ich dom.

d3ku8ag

Pomoc, współpraca, wsparcie

Burmistrz Skórcza Janusz Kosecki ma nadzieję na szybką odbudowę największego zakładu pracy w swoim mieście.

– Bardzo zabiegamy, by odbudowano fabrykę na terenie naszego miasta, bo sytuacja jest nieciekawa – przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską. I dodaje, że w jego mieście nie ma chyba nikogo, komu nie zależałoby na odbudowie hali produkcyjnej.

Są osoby, które w Iglotexie przepracowały ponad 20 lat. Myślały, że za rok, dwa lata przejdą na emeryturę. I dalej w to wierzą.

d3ku8ag

– To tragedia dla mieszkańców i dla miasta. Iglotex to przede wszystkim pracodawca, ale i sponsor wielu imprez i wydarzeń, które cyklicznie odbywają się w naszym mieście – relacjonuje burmistrz Kosecki.

Najbliższa z nich ma odbyć się już 6 lipca. To Bieg Czterech Jezior. Iglotex jest sponsorem tytularnym.

– Robimy wszystko, żeby ta impreza się odbyła. Chcemy pokazać naszą solidarność z pracownikami i firmą. Tym bardziej, że słyszeliśmy od dyrekcji zapewnienia, że chcą odbudować fabrykę jak najszybciej. Wiemy, że to też kwestia decyzji akcjonariuszy – uzupełnił Janusz Kosecki.

d3ku8ag

Teren zakładu Iglotex jest zamknięty. Są tam tylko osoby, które pilnują tego, co przetrwało pożar. W halach i chłodniach pracują ekipy, które utylizują przechowywany tam towar. Biura przeniesiono do przychodni w centrum miasta. Nie ma specjalnych warunków, ale można tam pracować. Wygospodarowano również jedną klasę lekcyjną w szkolę.

Wsparcie dla pracowników Iglotexu organizuje m.in. Caritas Diecezji Pelplińskiej. W poniedziałek na Facebooku ogłoszono zbiórkę funduszy.

Ogrom zniszczeń i kontynuacja zatrudnienia

Czwartkowy komunikat firmy Iglotex jest porażający.

d3ku8ag

"Zniszczeniu uległo około 98% parku maszynowego, ok. 90% infrastruktury technicznej oraz 80% powierzchni biurowej oraz produkcyjno-magazynowej. Skala zniszczeń jest ogromna".

Dalej władze Iglotexu wyliczają co dzieje się pracownikami firmy: większość pracowników z linii produkcyjnej skierowano do pracy w oddziałach Iglotexu w Gdyni, Olsztynie, Toruniu, Koszalinie i Pile, a zatrudnieni w części administracyjno-biurowej, razem z Zarządem, podejmują działania naprawcze.

Maciej Włodarczyk, prezes Iglotexu poinformował również o uruchomieniu pracowniczego programu emerytalnego. Wypłacane jest także wynagrodzenie przestojowe.

Burmistrza Skórcza: – Jesteśmy pewni, że firma zrealizuje jeszcze jeden cel, tzn. odbudowę zakładu – ocenia.

Wyczerpująca akcja i długie śledztwo

Z ogniem walczyli strażacy z trzech województw. Na miejscu katastrofy niemal przez cały czas była rzeczniczka starogardzkiej straży pożarnej mł. bryg. Karina Stankowska.

W rozmowie z Wirtualną Polską wylicza, że w akcji, która trwała prawie 4 doby uczestniczyło ok. 120 zastępów straży pożarnej, czyli 309 strażaków oraz jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Na miejscu był Komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski oraz pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński.

– Oprócz ugaszenia wszystkich źródeł ognia, strażacy przeprowadzili kontrolowane spalanie amoniaku. Zdecydowaliśmy także o prewencyjnej ewakuacji mieszkańców okolicznego osiedla – relacjonowała Kalina Stankowska w rozmowie z Wirtualną Polską. Rzeczniczka podkreśla, że funkcjonariusze dobrze znają zakład w Skórczu, ponieważ wielokrotnie prowadzili tam swoje ćwiczenia.

Okoliczności pożaru wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jej rzeczniczka prokurator Grażyna Wawryniuk poinformowała w rozmowie z Wirtualną Polską, że pierwsze czynności w śledztwie przeprowadzono już cztery doby po pożarze.

– Śledczy przeprowadzili oględziny, na razie tych pomieszczeń, w których według nadzoru budowalnego nie ma zagrożenia. Zabezpieczamy też dokumentację, przesłuchujemy świadków, czekamy na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa – wylicza prok. Wawryniuk.

Działania prokuratury mogą potrwać nawet kilkanaście tygodni.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ku8ag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ku8ag
Więcej tematów