Trwa ładowanie...

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki: są dodatkowe środki dla strażaków

Co najmniej 6 tys. hektarów objął ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym - podają strażacy. Do szalejącego pożaru na wschodzie Polski w mediach społecznościowych odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Z kolei szef MON poinformował o pomocy wojska.

Share
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki: są dodatkowe środki dla strażaków
Źródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d20appx

"Niestety, ale równolegle z walką z koronawirusem zmagamy się jeszcze z żywiołem ognia, który trawi Biebrzański Park Narodowy" - napisał szef rządu we wpisie na swoim profilu na Facebooku.

"Polscy strażacy z Państwowa Straż Pożarna i druhowie z OSP, leśnicy z Lasy Państwowe, miłośnicy przyrody, lokalne oddziały Wojska Obrony Terytorialnej i mieszkańcy pobliskich miejscowości wspólnie toczą walkę z pożarem jednego ze światowych cudów natury" - dodał szef rządu, załączając fotografię szalejącego żywiołu.

d20appx

Premier Morawiecki poinformował również, że zarządził odprawę służb i podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków z rezerwy budżetowej na ratowanie parku.

Tymczasem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polecił Dowódcy Generalnemu skierowanie samolotu Bryza oraz śmigłowców nad Biebrzański Park Narodowy. "Żołnierze będą oceniać skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Na miejscu cały czas działa WOT, który wspiera strażaków w akcji gaśniczej" - napisał szef resortu obrony w mediach społecznościowych.

Z szacunków strażaków wynika, że pożar objął co najmniej sześć tys. hektarów cennych przyrodniczo terenów.

Zobacz też: Mogą zastąpić respiratory. "Są 10-krotnie tańsze"

Śledź na żywo: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-najnowsze-informacje-relacja-na-zywo-6502517585397889a" target="_blank">Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja</a>

Dyrektor Parku Andrzej Grygoruk poinformował wcześniej w środę, że "biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy, i ogromne zaangażowanie strażaków, i druhów ochotników" możliwe jest przekazywanie pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu gaśniczego.

Pożar w Biebrzański Parku Narodowym. Apel o wsparcie

"Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia" - wyjaśnił Grygoruk.

d20appx

Środki można wpłacać na konto w Banku BGK: 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 (tytuł przelewu: "darowizna pożar 2020")

Sytuacja jest dramatyczna. "Nigdy nie widziałem czegoś podobnego"

Płoną hektary bezcennych, chronionych bagien, łąk i lasów Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień zbliża się do kolejnych wsi, walczą z nim dziesiątki strażaków. - To wygląda jak inna planeta. Wypalone kępy, wszędzie szaro, widać uciekające łosie, dziki i sarny - relacjonuje nam jeden ze strażaków, który bierze udział w akcji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20appx

Podziel się opinią

Share
d20appx
d20appx
Więcej tematów