Trwa ładowanie...
doob0bv

Pożar na Mazowszu. Kilka hektarów lasu w ogniu, jest ostrzeżenie

Groźny pożar w Chinowie na Mazowszu. Płonie kilka hektarów lasu, ogień pojawił się też w kilku innych miejscach. Strażacy nie wykluczają celowych podpaleń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mazowsze. Strażacy walczą z ogniem
Mazowsze. Strażacy walczą z ogniem (Pixabay.com, Fot: CC0 Public Domain)
doob0bv

Jak informuje RMF FM, dogaszanie pożaru potrwa jeszcze kilka godzin.

W akcji brało udział szesnaście jednostek straży pożarnej w tym samoloty gaśnicze, które pięć razy zrzucały wodę na plący się teren.

To jednak nie wszystko. Służby ostrzegają przed utrudnieniami na drodze krajowej nr 79 przez którą jest dowożona woda ze sztucznego zbiornika.

doob0bv

Zobacz także: Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym. Minister zdradza szczegóły

   google maps
(google maps)

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatniej doby w lasach wybuchło 156 pożarów. Od początku miesiąca zanotowano ich 1 709. Instytut Badawczy Leśnictwa bije na alarm: do poniedziałku 22 kwietnia obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach.

doob0bv

Dlaczego? Wilgotność ściółki jest bardzo niska: oscyluje wokół 8-12 proc. Instytut tłumaczy, że pożary w lasach wybuchają wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

Przypomnijmy: nie wolno palić ognisk ani używać otwartego ognia w lasach oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów. Nie można także wypalać traw oraz gałęzi na polach obok lasów i terenów zalesionych. Zabronione jest również wyrzucanie nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

doob0bv

Podziel się opinią

Share
doob0bv
doob0bv
Więcej tematów