Trwa ładowanie...
d36nsz4

Powtórny proces za zabójstwo w Dolinie Chochołowskiej

Film z wizji lokalnej obejrzał białostocki sąd okręgowy, przed którym odbywa się od początku proces Pawła H., skazanego już raz na dożywocie za gwałt i zabójstwo w lipcu 2003 r. studentki w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach oraz za inne przestępstwa na tle seksualnym, popełnione wcześniej w Białymstoku.

d36nsz4
d36nsz4

O powtórzeniu procesu, który odbywa się z wyłączeniem jawności, zdecydował kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy. Pod wyrokiem sądu w pierwszej instancji, czego nie zauważono także w drugiej instancji rozpatrującej apelację, zabrakło bowiem podpisu jednego z sędziów.

Według kodeksu postępowania karnego, jest to bezwzględna przesłanka do uchylenia wyroku. Nie podpisał go drugi z sędziów (pod wyrokiem znalazły się podpisy przewodniczącego składu orzekającego i trzech ławników).

Od odczytania aktu oskarżenia proces jest tajny, ze względu na charakter sprawy i ważny interes osób pokrzywdzonych. Sąd m.in. obejrzał zapis wizji lokalnej przeprowadzonej w Tatrach. W czasie kolejnej rozprawy zaplanowanej na drugą połowę lutego ma odbyć się przesłuchanie w formie wideokonferencji policjantów z Zakopanego. Niewykluczone, że wtedy też odbędą się mowy końcowe.

Paweł H. przyznał się do winy i wskazał miejsce ukrycia zwłok. Matka zamordowanej kobiety powiedziała, że proces jest farsą, ponieważ sprawca przyznał się do winy i powinien zostać automatycznie skazany. Matka ma żal do wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Uważa, że gdyby działały skuteczniej, tragedii można by uniknąć. Zabójca był już skazany na siedem lat więzienia w podobnej sprawie.

d36nsz4

Do zabójstwa 22-letniej studentki z województwa lubuskiego doszło 31 lipca 2003 r. w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Katarzyna P. swego późniejszego zabójcę poznała w Zakopanem. Wzbudził jej zaufanie, podawał się za przewodnika i miłośnika gór.

Tydzień po zabójstwie przypadkowy turysta odnalazł w górach osobiste rzeczy dziewczyny. Rozpoczęto jej poszukiwania, ale zwłoki odnaleziono dopiero wtedy, gdy miejsce ich ukrycia wskazał sam sprawca. Zatrzymano go 14 sierpnia 2003 r. w Koninie. Był poszukiwany listem gończym przez prokuraturę w Zakopanem.

Okazało się, że Paweł H. dopuścił się też innych czynów, na tle seksualnym, w Białymstoku. Zwabiał podstępem swoje - często małoletnie - ofiary do mieszkania. Upijał je, a potem gwałcił. Jedną z ofiar była dziewczyna, którą przekonał, że jest policjantem i może anulować mandat jej koleżance.

Sprawą zajmują się sądy białostockie, bo tutaj mieszka większość pokrzywdzonych i świadków. W pierwszym procesie w obu instancjach Paweł H. został skazany na dożywocie, a w uzasadnieniach oba składy sędziowskie podkreślały, że dopuścił się on "wyjątkowo ohydnego i strasznego mordu, popełnionego z niskich pobudek".

Paweł H. to recydywista, dwukrotnie karany za brutalne gwałty i rozboje w latach 1994-95. Za te przestępstwa odbył karę siedmiu lat pozbawienia wolności. Z więzienia wyszedł w 2001 roku.

d36nsz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36nsz4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj