Trwa ładowanie...

Powstanie Warszawskie. Jacek Czaputowicz mówi o reparacjach: szkody wyrządzone Polsce nie zostały naprawione

Powstanie Warszawskie to okazja do omówienia relacji polsko-niemieckich. Podczas obchodów rocznicy powstańczego zrywu, Jacek Czaputowicz powiedział, że "szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione".

Powstanie Warszawskie. Jacek Czaputowicz mówi o reparacjach: szkody wyrządzone Polsce nie zostały naprawioneŹródło: PAP
d2rp5oo
d2rp5oo

75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W stolicy trwają obchody rocznicy rozpoczęcia największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Jacek Czaputowicz wziął udział w obchodach rocznicy zrywu na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Szef polskiego MSZ przypomniał, że w powstaniu wzięło udział 50 tys. słabo uzbrojonych żołnierzy wspieranych przez ludność cywilną. - W ciągu 63 dni walk powstańcy pokazali, że wolność nie ma dla nich ceny - powiedział Czaputowicz

- Ocenia się, że w powstaniu śmierć poniosło co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy oraz 20 tys. żołnierzy i dowódców AK. Ze stolicy wypędzonych zostało 550 tys. osób, spośród których blisko 150 tysięcy wywieziono na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych. W wyniku walk i systematycznego wyburzania miasta przez niemieckie oddziały zabudowa Warszawy uległa zniszczeniu w 85 proc. - tłumaczył minister.

Zobacz także: Jerzy Wenderlich na listach u Schetyny. Szczerze zdradza powody

To jednak nie wszystko. Pojawiła się również kwestia reparacji. - Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione. Polacy sami swoim wysiłkiem i swoją pracą odbudowali zniszczoną stolicę. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - powiedział Jacek Czaputowicz.

d2rp5oo

Co innego mówił niemiecki odpowiednik Czaputowicza w rozmowie z Wirtualną Polską. - Kwestia reparacji jest dla nas prawnie zamknięta. Ale nie moralnie. Nie wolno nam o tym zapomnieć - powiedział reporterowi WP Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji, który przyjechał do Polski na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rp5oo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rp5oo
Więcej tematów