Trwa ładowanie...

Powstanie Warszawskie. Prezydent Andrzej Duda na Woli

75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W stolicy trwają obchody rocznicy rozpoczęcia największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Powstanie Warszawskie. Prezydent Andrzej Duda na WoliŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1t32qr

- To jedno z wielu miejsc w Warszawie, gdzie pochowano zamordowanych przez Niemców niewinnych, cywilnych mieszkańców. W tamtych dniach - na początku sierpnia 1944 r. - Niemcy mordowali dziennie 10 tys. osób. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić... - powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńca przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

- To było wielkie ludobójstwo, o którym przez lata nie można było mówić. Rzeź Woli, ludobójstwo Woli jest czymś co wymaga pamięci - mówił prezydent.

- Dziękuję tym, którzy opiekują się tymi miejscami - dodał.

Premier: kły niemieckiej bestii

- Powstańcy warszawscy są na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - powiedział z kolei w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki.

d1t32qr

- Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, jesteśmy winni im wdzięczność - podkreślił podczas uroczystości przy gmachu na ul. Filtrowej, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk. Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz rozpoczęcia powstania.

- Bronili wtedy człowieczeństwa, bronili nie tylko szans na przetrwanie, nie tylko honoru i walczyli nie tylko o przyszłość narodu. Walczyli o elementarne zasady, wartości, takie jak miłość do ojczyzny, wierność, honor, prawda. I dlatego są dzisiaj powstańcy warszawscy dla nas na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - powiedział Morawiecki.

- Nie byłoby wolnej Polski bez tamtej hardej postawy, bez walki z bestią, z bestią niemiecką, bestią, która wbiła kły w Warszawę, wbiła kły w Polskę - mówił szef rządu.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się również przed gmachem Sejmu na ulicy Wiejskiej. Przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytał list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1t32qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t32qr
Więcej tematów