PolskaPowstanie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Powstanie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Akt założycielski Międzynarodowego Centrum
Edukacji o Auschwitz i Holokauście podpisali jego byli więźniowie
podczas uroczystości poświęconych 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

27.01.2005 | aktual.: 27.01.2005 15:45

Jako pierwsi swoje podpisy na dokumencie złożyli: Władysław Bartoszewski i Simone Weil.

Jak powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, akt ma być apelem byłych więźniów - ludzi, którzy doświadczyli piekła, jakim był KL Auschwitz, co na zawsze pozostało w ich psychice - do przywódców całego świata, aby tego rodzaju zdarzenia już nigdy nie miały miejsca w historii ludzkości. Aby to miejsce pamięci stanowiło istotny czynnik w edukacji społeczeństwa. By świat wyciągnął wnioski z ogromu zbrodni, jakie przyniósł dla ludzkości nazizm - podkreślił Przewoźnik.

W dokumencie byli więźniowie proszą historyków, naukowców, nauczycieli i wychowawców, by przekazywali pamięć o ofiarach KL Auschwitz i holokaustu, pogłębiali zrozumienie mechanizmów nienawiści i pogardy, a także, by dostrzegali nowe zagrożenia i zapobiegali im rozwijając dialog i współpracę.

"Na miejscu tej zbrodni zaduma musi przeobrażać się w odpowiedzialność. Ziemia bowiem nie skryje krwi ofiar, a krzyk ich nie ustanie. Dziś edukacja o Auschwitz i Holokauście rozniesie go wobec wszystkich pokoleń. Niech to zadanie, które nowe pokolenia biorą na swe sumienia, stanie się źródłem nadziei dla Was i dla Waszych dzieci" - napisano w akcie.

Centrum będzie się mieściło w Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bezpośredniej bliskości terenu poobozowego. Projekt pozwoli przekształcić dotychczasową działalność edukacyjną Muzeum i dostosować ją do potrzeb i wymagań, które niesie ze sobą XXI wiek.

Ma to być centrum edukacji o tym, czym było Auschwitz dla różnych narodów - powiedział więzień obozu Auschwitz, były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski.

W edukacji ważne jest także wychowanie w domach rodzinnych - że sprawa zagłady w XX wieku była sprawą straszną, jest elementem historii tego terenu i powinniśmy coś na ten temat wiedzieć, tym bardziej, że dzisiaj na nowo odżywa historia - wyjaśnił powody powstania Centrum.

Centrum ma ściśle współpracować z jerozolimskim Yad Vashem, z waszyngtońskim Holocaust Memorial, z czołowymi uniwersytetami świata, instytucjami i organizacjami międzynarodowymi.

Zadaniem Centrum będzie m. in. wspieranie prac naukowych i badawczych; organizowanie pobytów studyjnych, konferencji, seminariów, publikacji; szkolenie dziennikarzy, wychowawców, działaczy organizacji pozarządowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)