Powstanie hala jak statek kosmiczny!
Nowy projekt trzypoziomowej hali sportowej w Czyżynach przypomina nieco katowicki Spodek. Linowa konstrukcja dachu ma spełniać w razie potrzeby funkcję olbrzymiego monitora. Prócz boisk i bieżni w kompleksie znajdą się także apartamenty VIP-owskie i dwa wielkie kompleksy restauracyjne z widokiem na boisko i estradę koncertową. Gmina właśnie rozstrzygnęła konkurs na projekt hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach.
11.03.2008 08:31
Zwyciężyła krakowska firma Perbo Projekt we współpracy z poznańską pracownią Modern Construction System. - Obiekt powinien być oddany do użytku w grudniu 2012 roku - prognozuje Piotr Łabowicz, prezes Perbo Projekt. Obietnice wybudowania nowoczesnej hali w Czyżynach słyszymy od 2005 roku. Miasto podpisało wtedy umowę na budowę areny z polsko-greckim konsorcjum firm BudimexDromex i Decathlon. Hala miała powstać do jesieni 2007 roku, a jej koszt oszacowano na 212 mln złotych.
Nic z tego nie wyszło. Konsorcjum zaczęło śrubować cenę, domagając się renegocjacjiumowyidopłaty150mlnzłotych. Argumentowało to wzrostem cen materiałów budowlanych. Urzędnicy nie chcieli przystać na te warunki. Mieli też zastrzeżenia do projektu hali przedstawionego przez wykonawcę. Po trwających ponad rok przepychankach gmina wypowiedziała Budimeksowi umowę i zażądała od niego 20 milionów złotych kary umownej. Sprawa trafiła do sądu i nadal nie ma jej finału. By nie tracić czasu, jesienią ubiegłego roku ogłosiła nowy konkurs.
Tym razem tylko na projekt budynku hali. Wykonawca będzie wyłaniany w przetargu. - Oszacowaliśmy, że realizacja naszego projektu będzie kosztować ok. 300 mln złotych - zapewnia Piotr Łabowicz z Perbo Projekt. Miasto oszacowało koszt realizacji obiektu na poziomie 360- 400 mln złotych. - Musimy wziąć pod uwagę zmiany na rynku budowlanym w najbliższych 2-3 latach - wyjaśnia Renata Lisowska, rzeczniczka prezydenta Krakowa. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta,wyjaśnia, że ośmioosobowe jury oceniające projekty kierowało się nie tylko ceną. - Umiejętne wykorzystanie środków technicznych, światła, przejrzysty schemat konstrukcyjny i funkcjonalny oraz jednoznaczna forma architektoniczna - te elementy w głównej mierze zadecydowały o przyznaniu pierwszej nagrody - wylicza Wyżykowski.
Zwycięzca pokonał dziewięć innych zgłoszonych projektów i wygrał 150 tys. złotych plus zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu budowlanego i wszystkich kolejnych faz projektowych. Hala ma powstać w krakowskim parku Lotników Polskich. Ma mieć powierzchnię 5500 metrów kwadratowych i trybuny mieszczące 10 tys. widzów. Ponadto będzie można rozłożyć 5 tys. dodatkowych miejsc dla kibiców. Podziemny parkingna1200miejsczostanie wybudowany poza obiektem - po to, by wyeliminować ewentualne zagrożenie atakiem terrorystycznym. Najciekawiej prezentuje się dach przyszłej hali, który będzie przypominał wielki ekran. - Może być na nim wyświetlana transmisja telewizyjna albo niebo z gwiazdami... - mówi Łabowicz. - Architektom chodziło o to, by obiekt przez cały czas tętnił życiem.
Krzysztof Sakowski