Trwa ładowanie...

Narodowe satelity szpiegowskie. Powstają we Wrocławiu, mają pomóc armii

Od lat polski sektor obronny bazuje na zdjęciach satelitarnych nabywanych od zagranicznych podmiotów. Teraz ma to się zmienić. Konstelacja satelitów obserwacyjnych, które do 2025 roku mają znaleźć się na orbicie pozaziemskiej, dostarczy dane wywiadowcze możliwe do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji.

Polskie satelity szpiegowskie wkrótce na orbicie? Mają pojawić się za cztery lata Polskie satelity szpiegowskie wkrótce na orbicie? Mają pojawić się za cztery lata Źródło: Pixabay
d39e05w

Bez obrazów satelitarnych trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Wykorzystywane są w wielu obszarach naszego życia - od prognozowania pogody po zagwarantowanie nam bezpieczeństwa. Właśnie w branży obronnej obserwacje satelitarne miały swój początek.

Satelity rozpoznawcze, zwane inaczej wywiadowczymi lub szpiegowskimi, a najczęściej "satelitami podwójnego zastosowania", to jednostki zajmujące się pozyskiwaniem obrazów satelitarnych w celach militarnych. Dostarczają one dokładnych danych na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym.

– Tworzymy coś, co pozwala na dokładną obserwację naszej planety z kosmosu. To ważne dla bezpieczeństwa i polityki kraju – mówi w rozmowie z portalem wroclaw.pl Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway, która robi narzędzia obrazujące do polskiego projektu satelitarnego EagleEye. Twórcy spółki są laureatami "30 Kreatywnych Wrocławia 2017". Mają już na koncie m.in. pierwszą polską kosmiczną wiertarkę.

d39e05w

Polskie satelity szpiegowskie. Za cztery lata znajdą się na orbicie

W odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego sektora obronnego powstało konsorcjum realizujące projekt PIAST - Polish ImAging SaTellites), które ma być odpowiedzialne za budowę satelitów podwójnego zastosowania.

Teleskopy obrazujące, zostaną wyprodukowane przez założoną przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej firmę Scanway, która m.in. zaprojektowała i wyprodukowała teleskopy do satelitów ScanSAT i EagleEye. Inne jej urządzenia leciały już na pokładzie rakiet suborbitalnych w projektach we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (projekty DREAM i TRACZ). Pozostałe podmioty w konsorcjum to m.in. Wojskowa Akademia Techniczna (lider) i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Obecnie na potrzeby projektu EagleEye powstaje bardzo dokładny, wysokorozdzielczy teleskop, który zostanie umieszczony w satelicie i będzie skierowany, nie jak zazwyczaj ku gwiazdom, lecz w stronę Ziemi. Pozwoli on na uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 1 metra na piksel w dwóch pasmach: widzialnym (VIS) i podczerwonym (NIR).

W celu uzyskania lepszej jakości zobrazowań w projekcie EagleEye zostaną wdrożone również algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

Efektem tej współpracy ma być konstelacja satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych czterech lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dostarczą danych wywiadowczych możliwych do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji.

d39e05w

Źródło: Scanway / PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pęka. Kosmonauci alarmują o szczelinach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39e05w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39e05w
Więcej tematów