Powstaną nowe ministerstwa? Są pierwsze zapowiedzi
Trwają przymiarki do stworzenia nowego rządu, na czele którego najprawdopodobniej stanie Donald Tusk. Liderzy obecnej opozycji nie wykluczają możliwości utworzenia nawet kilku nowych ministerstw. Miałyby one skupić się na obszarach, które dziś są zarządzane w ramach istniejących resortów.
Nowe ministerstwa miałyby skupić się na obszarach, które dziś są zarządzane w ramach istniejących już resortów. Co ciekawe, przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej deklarują jednocześnie chęć ograniczenia administracji centralnej.
- Zasadniczo chcemy odchudzić administrację centralną, ale wyobrażamy sobie, w wyjątkowych przypadkach, wyodrębnienie dodatkowych ministerstw - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Michał Kobosko z Polski 2050.
Pojawiają się doniesienia, że mogłoby powstać m.in. Ministerstwo Mieszkalnictwa (obecnie to jeden z departamentów w Ministerstwie Rozwoju i Technologii), Ministerstwo Środowiska (wyodrębnione z obecnego resortu klimatu i środowiska), a także Ministerstwa Przemysłu. Jego siedziba wyjątkowo miałaby się znajdować nie w Warszawie, a na Śląsku.
Tą ostatnią zmianę Koalicja Obywatelska zapowiedziała już w ramach swoich "stu konkretów programowych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: kto przejmie PiS po Kaczyńskim? "Morawiecki jest tam ciałem obcym"
Ruszają rozmowy koalicyjne. Program przed stanowiskami
Według "Super Expressu" w czwartek mają ruszyć prace zespołu, który będzie ustalał warunki współpracy partii opozycyjnych w nowym rządzie, ale też w Sejmie i Senacie.
- Na początku pochylimy się nad sprawami programowymi. Ustalenia kadrowe to będzie kolejny krok - zapewnił Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica).
Przeczytaj też:
Źródło: "Super Express"