PolskaPowstał system badawczy do operacji mikrochirurgicznych

Powstał system badawczy do operacji mikrochirurgicznych

Stanowisko do ćwiczeń operacji mikrochirurgicznych i badań naukowych Hedmed opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej - prof. Dagmara Tejszerska i dr Marek Gzik. Zapewnia ono warunki pracy zbliżone do panujących na sali operacyjnej.

Neurochirurgia - nauka zajmująca się mózgiem i rdzeniem kręgowym - jest dziedziną medycyny wymagającą doskonałej znajomości anatomii oraz wyjątkowej precyzji podczas operacji. "Dotyczy to zwłaszcza chirurgii podstawy czaszki i naczyniowej, najczęstszych problemów w praktyce neurochirurgicznej" - podkreśliła prof. Dagmara Tejszerska z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Aby doskonalić wiedzę anatomiczną i umiejętności operacyjne, neurochirurdzy powinni wiele godzin spędzać w laboratorium na ćwiczeniach prosektoryjnych. Nie wszystkie szpitale mają jednak odpowiednio wyposażone laboratorium, a w nim stanowiska do przeprowadzania takich ćwiczeń. "Nasz system wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy neurochirurgów" - zaznaczyła.

Powstanie systemu Hedmed zainspirowała współpraca osób realizujących projekt z Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Lekarze opolskiego oddziału neurochirurgii zwrócili uwagę na konieczność ćwiczenia technik operacyjnych, ponieważ od sprawności przeprowadzania operacji zależy nie tylko życie pacjenta, ale i jego jakość.

Na system Hedmed składają się m.in. stół, mikroskop, wiertarka szybkoobrotowa i odsysacz. Komplet w optymalnej wersji kosztuje ok. 15 tys. zł.

Wynalazcy liczą, że systemem mogą być zainteresowane wszystkie szpitale posiadające oddziały chirurgii kostnej, a w szczególności dokonujące operacji neurochirurgicznych. W kraju jest ponad 20 takich jednostek, wykonujących kilkanaście tysięcy operacji neurochirurgicznych rocznie. Jest też ok. 50 klinik ortopedycznych oraz uczelnie medyczne.

Hedmed trafił już do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. "Mamy kolejne pomysły na udoskonalenie tego stanowiska badawczego. Współpraca pomiędzy Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym a Centrum rozwija się bardzo pomyślnie. Oby pomysły takie jak system Hedmed podbiły rynek polski i odważnie wdzierały się na do europejskich placówek medycznych" - powiedział dr Bogusław Maj z Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Projekt został nagrodzony w konkursie "Mój pomysł na biznes", zorganizowanym w ramach Programu Rozwoju Gospodarczego Górnego Śląska. Program ten finansuje Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny w Gliwicach. W pierwszej edycji konkursu zwyciężył projekt edukacyjnego mobilnego robota Hexor, który trafił już do polskich szkół.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)