Trwa ładowanie...
d3va4sn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Powstał mural z pocałunkiem Donalda Trumpa i Władimira Putina

• W Wilnie pojawił się mural przedstawiający Donalda Trumpa całującego Władimira Putina
• - Mural odzwierciedla strach niektórych Litwinów - oceniał litewski politolog
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wilno, mural przedstawiający pocałunek Donalda Trumpa i Władimira Putina
Wilno, mural przedstawiający pocałunek Donalda Trumpa i Władimira Putina (AFP, Fot: Petras Malukas)
d3va4sn

Mural, przedstawiający republikańskiego faworyta w wyścigu do Białego Domu Donalda Trumpa całującego w usta przywódcę Rosji Władimira Putina, powstał przed jedną z restauracji w modnej dzielnicy Wilna. Inspirowany był słynnym graffiti z Muru Berlińskiego z pocałunkiem szefa Niemieckiej Republiki Demokratycznej Ericha Honeckera i sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Leonida Breżniewa.

Według AFP mural jest symbolem niepokoju Litwinów w związków z sympatią, jaką Trump darzy Putina.

- Mamy wrażenie, że trwa nowa zimna wojna i że Ameryka może mieć prezydenta, który stara się zaprzyjaźnić z Rosją - powiedział właściciel restauracji, przy której powstał mural, Dominikas Czeczkauskas. - Widzimy podobieństwo między dwoma panami. Obaj mają wybujałe ego. Zabawne jest widzieć, jak dobrze się dogadują - dodał.

d3va4sn

Jak wyjaśnia AFP, zaniepokojenie Litwinów oraz mieszkańców sąsiednich krajów bałtyckich budzą krytyczne komentarze Trumpa dotyczące NATO. Litwini traktują Sojusz Północnoatlantycki jako podstawową gwarancję swego bezpieczeństwa.

- Trump publicznie mówił, że Putin jest silnym przywódcą i że NATO jest przestarzałe i kosztowne - podkreśla politolog Kestutis Girnius. - Mural odzwierciedla strach niektórych Litwinów przed tym, że Trump mógłby płaszczyć się przed Putinem i zaniedbywać ich problemy z bezpieczeństwem - wyjaśnił.

d3va4sn

Podziel się opinią

Share

d3va4sn

d3va4sn
Więcej tematów