Trwa ładowanie...
04-06-2016 22:05

Powstał dekalog przeciwko handlowi ludźmi

• Zebrane w Watykanie międzynarodowe gremium prawników zatwierdziło dokument, który m.in. kwalifikuje handel ludźmi jako zbrodnię przeciwko ludzkości
• "Dekalog" ten podpisał już papież Franciszek

Powstał dekalog przeciwko handlowi ludźmiŹródło: AFP, fot: ALBERTO PIZZOLI
d3evvc0
d3evvc0

Ustanawia on, że "skuteczne stosowanie prawa karnego jest nieodzownym warunkiem wykorzenienia zjawiska pracy przymusowej, położenia kresu nowoczesnym formom niewolnictwa i handlu istotami ludzkimi".

Celem opracowania tego dokumentu było również "zapewnienie zakazu i eliminacja najgorszych form pracy dziecięcej, włącznie z rekrutowaniem i wykorzystywaniem dzieci jako żołnierzy".

To główne cele, które postawili sobie autorzy dokumentu ogłoszonego w sobotę przez Stolicę Apostolską.

Chodziło im przede wszystkim o doprowadzenie w każdym państwie do zwiększenia środków finansowych oraz poprawy międzynarodowej współpracy sądów i policji. Miałoby to skutkować większą liczbą postępowań sądowych i wyroków.

d3evvc0

W przekonaniu tych, którzy stworzyli ten "dekalog", "wszystkie narody powinny uznać istnienie nowoczesnego niewolnictwa, zjawiska handlu ludźmi, pracy przymusowej i prostytucji jako zbrodni przeciwko ludzkości". Powinny też uznać "konieczność stosowania kar proporcjonalnych do ciężaru owych przestępstw".

Jednocześnie - zaproponowali prawnicy zebrani w Watykanie - dobra skonfiskowane skazanym już przestępcom "powinny być wykorzystywane na rehabilitację ofiar tych zbrodni i zadośćuczynienie".

Prawnicy z różnych krajów, którzy złożyli podpisy pod "dekalogiem", uważają, że "należy zapewnić odpowiednią pomoc ofiarom". Chodzi tu o pomoc prawną, skuteczny programy ochrony świadków, pomoc medyczną i wsparcie ze strony służb społecznych.

Sygnatariusze dokumentu stanęli na stanowisku, że nie powinno się stosować "repatriacji pokrzywdzonych cudzoziemców bez ich zgody", a karanie korzystających z usług seksualnych tych osób musi stanowić integralną część prawodawstwa, "jeśli chcemy zapewnić skuteczność walki z niewolnictwem i handlem ludźmi".

d3evvc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3evvc0
Więcej tematów