Powroty do miasta ewakuowanego po katastrofie w Fukushimie
Władze Japonii anulowały nakaz ewakuacji miasta Naraha, wystosowany w 2011 roku po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima. To pierwsze miasto otwarte dla mieszkańców do powrotu na stałe, ale chętnych na razie jest niewielu.
Naraha leży około 20 km na południe od elektrowni w Fukushimie. W 2011 roku wszyscy mieszkańcy - 7400 osób - zostali ewakuowani. Teraz przypadek tej miejscowości będzie postrzegany jako wskazówka dotycząca dalszych powrotów ewakuowanej ludności - pisze portal BBC News.
Otwarcie miasta do powrotów na stałe następuje po kilkuletnim odkażaniu terenu. Władze miasta wydają mieszkańcom urządzenia do pomiaru poziomu promieniowania. Przywrócono funkcjonowanie usług, takich jak sklepy i przychodnie.
Na znak powrotu miasta do życia jego dawni mieszkańcy zorganizowali nocne czuwanie. Mer Yukiei Matsumoto zapewnia, że anulowanie nakazu ewakuacji to dopiero początek, i - jak mówi - "zegar, który się zatrzymał, znów ruszył".
Jednak wielu mieszkańców - ponad 50 procent - mówi, że nie są gotowi do powrotu na stałe lub też że nie podjęli decyzji. Od kwietnia, gdy pozwolono na próbny powrót, tylko niewielka grupa przyjechała na krótki pobyt.
Naraha jest pierwszą z siedmiu miejscowości całkowicie wysiedlonych w 2011 roku, dla której cofnięto nakaz ewakuacji. W zeszłym roku pozwolono na powrót do niektórych rejonów dwóch pobliskich miast. Władze spodziewają się, że nakazy ewakuacji dla większości skażonych po katastrofie terenów - oprócz tych leżących najbliżej elektrowni - będzie można anulować do marca 2017 roku.
Około 100 tys. ludzi w regionie po katastrofie wciąż nie może wrócić do swych domów.
11 marca 2011 r. silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.