Trwa ładowanie...

Powrót do szkoły. Episkopat o 30 latach religii w systemie edukacji

Powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski postanowiła wykorzystać ten moment, by przypomnieć, że minęło już 30 lat wprowadzenia religii do szkół.

Share
Powrót do szkoły. Episkopat o 30 latach religii w szkołachPowrót do szkoły. Episkopat o 30 latach religii w szkołachŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d3td69w

Pierwsze lekcje religii w polskich szkołach po upadku komunizmu odbyły się w 1990 roku w odpowiedzi na apel Konferencji Episkopatu Polski do ówczesnych władz. Władze polskiego kościoła katolickiego postanowiły przypomnieć to wydarzenie i zaapelować o więcej.

Powrót do szkoły. Episkopat o religii dla wszystkich uczniów

Powrót do szkoły dał episkopatowi okazję do wezwania o więcej religii dla polskich uczniów. W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski duchowni podkreślają wielką, ich zdaniem, potrzebę obecności katechezy w szkołach i na parafiach.

Komisja podkreśla, że na lekcje religii uczęszczać mogą nie tylko uczniowie wierzący, lecz także ci, którzy nie wierzą bądź poszukują. Według przedstawicieli Kościoła szkolna katecheza to doskonałe źródło wiedzy o aspektach religijnych w historii i kulturze. Poszukujący będą zaś mieli okazję do stawiania ważnych pytań i znajdywania na nie odpowiedzi.

Adam Niedzielski. Jakie zadania stoją przed nowym ministrem? "Jesteśmy przed bardzo trudnym momentem"

Powrót do szkoły. Episkopat prosi o dalszą współpracę

Duchowni zaznaczają również w swoim komunikacie, jak ważną rolę w katechizacji dzieci pełnią ich rodzice. Komisja nazywa ich "pierwszymi katechetami", dla których lekcje religii są jedynie pomocą w wychowaniu swojego potomstwa. W piśmie członkowie komisji podkreślają wielką wagę tej współpracy i proszą o jej wzmocnienie, choć przyznają, że nie jest idealna.

d3td69w

"Dostrzegając wiele dobra, jakie niosą z sobą te lekcje – dla szkół, dla parafii, ale i dla waszych rodzin, z pokorą przyjmujemy wszelkie sygnały nieprawidłowości lub wyrazy niepokoju kierowane za pośrednictwem diecezjalnych wydziałów czy referatów katechetycznych i kuratoriów oświaty" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3td69w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3td69w
d3td69w
Więcej tematów