Powrót do szkół. Nauka stacjonarna rozszerzona? Wiceminister edukacji komentuje
Dzieci z klas IV-VIII wciąż uczą się zdalnie, do szkół wrócili jedynie uczniowie z niższych roczników. - My co najmniej chcielibyśmy, by utrzymany został ten stan, który funkcjonuje w tej chwili - powiedział w sobotę wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
20.02.2021 17:56
Dariusza Piontkowskiego zapytano o notowany w ostatnich dniach wzrost liczby zachorowań na COVID-19. - Na razie to są tylko przypuszczenia, że być może trzecia fala rozpoczyna się także i w Polsce. Rzeczywiście widać od dwóch czy trzech dni wzrost zakażeń - stwierdził w Polskim Radiu 24.
Wiceminister edukacji wyjaśnił też, czy możliwy jest obecnie powrót do szkoły uczniów klas IV-VIII. - Mieliśmy nadzieję, że jeżeli dojdzie do wypłaszczenia zakażeń, a nawet zniżki, to wówczas będzie możliwy powrót kolejnych roczników. Co oczywiste, wydaje się, że najbardziej tego potrzebują klasy maturalne, ósmoklasiści, ale także klasy czwarte, w których uczą się dzieci, które skończyły taką całościową edukację prowadzoną głównie przez jednego nauczyciela" - mówił polityk.
Dodał, że ostateczna decyzja co do rozszerzania nauki stacjonarnej zostanie podjęta w przyszłym tygodniu. - Dopiero za kilka dni będzie decyzja na temat tego, czy w edukacji, ale także w innych dziedzinach życia, możliwe będzie dalsze luzowanie, czy wręcz przeciwnie - być może jakiś regres - tłumaczył Piontkowski.
Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację
Zaznaczył, że "co najmniej chcielibyśmy, by utrzymany został ten stan, który funkcjonuje w tej chwili - czyli w klasach 1-3 nauczanie stacjonarne". - A gdyby było możliwe, to powrót części roczników nawet w trybie hybrydowym, mieszanym. Zobaczymy, co będzie możliwe - powiedział wiceszef resortu edukacji.
Szczepionka na COVID. Zarejestrowało się już 545 tys. nauczycieli
W sobotę Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że dotychczas na szczepienia przeciw koronawirusowi zapisało się niemal 545 tys. nauczycieli. Wśród nich jest 63 tys. nauczycieli akademickich.
"W II etapie, w którym zapisy trwały od 15 do 19 lutego, było blisko 277 tys. rejestracji (276 734), w tym prawie 63 tys. dotyczyło nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach (62 650). I tura zapisów, która rozpoczęła się 8 lutego, a zakończyła 10 lutego, obejmowała nauczycieli do 60. roku życia. Zgłosiło się wówczas 268 tys. osób" - czytamy w komunikacie na stronie resortu.
Szczepienia dla nauczycieli odbywają się przy pomocy preparatu firmy AstraZeneca i trwają od 12 lutego. W czwartek przekazano, że zaszczepiło się już 65 tys. nauczycieli.