Trwa ładowanie...

Powodzie i podtopienia. RCB wydało ostrzeżenia

To nie koniec walki z żywiołem. W sobotę i niedzielę możliwe są przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych na Wiśle i jej dopływach - przestrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia 3. stopnia, najwyższe z możliwych, wydano dla województw: podkarpackiego i lubelskiego.
Share
Sytuacja poprawiła się m.in. w Krakowie
Sytuacja poprawiła się m.in. w KrakowieŹródło: PAP, Fot: Łukasz Gągulski
dahdn7l

Fala kulminacyjna na Wiśle ma dziś przejść przez Lubelszczyznę. W Annopolu poziom wody wynosi 577 centymetrów. Stan alarmowy przekroczony jest o 27. Ostrzeżenie dotyczy też stanu wody na Odrze (2. stopnia) w województwie dolnośląskim.

Rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował w sobotę, że "w ciągu ostatniej doby w całej Polsce odnotowano łącznie 1879 interwencji straży pożarnej związanych z intensywnymi opadami deszczu, silnymi wiatrami oraz pompowaniem wody w związku z zagrożeniem powodziowym".

dahdn7l

W działaniach Państwowej Straży Pożarnej brało udział ponad 2,4 tys. pojazdów i prawie 11 tys. strażaków. Uszkodzone zostały 74 budynki, w tym 66 budynków mieszkalnych.

Ewakuacja w Warszawie

Fala kulminacyjna we wtorek ma dotrzeć do Warszawy. W związku z podwyższającym się poziomem Wisły ekipy budujące most Południowy już rozpoczęły ewakuację.

dahdn7l

Wokół filarów usypane zostały sztuczne wyspy, na których pracownicy firmy trzymają sprzęt i materiały potrzebne przy budowie. W piątek wszystkie przedmioty zostały przeniesione w bezpieczne miejsce - na barki, aby rzeka nie mogła ich porwać. Zagrożony teren opuścił już również ciężki sprzęt budowlany.

Lepiej w Krakowie

Sytuacja poprawiła się w Krakowie, gdzie prezydent Jacek Majchrowski odwołał alarm przeciwpowodziowy. Policjanci patrolujący okolice Wisły wciąż mają jednak dodatkowe dyżury.

- To, że chwilę przestaje padać deszcz, nie oznacza, że zbiorniki retencyjne nie będą spuszczać wody, nie oznacza to, że za chwileczkę znowu aura się nie zmieni i nie będzie ponownie lał deszcz. Jesteśmy cały czas przygotowani do działań - tłumaczył podinspektor Sławomir Halat z komisariatu wodnego policji w Krakowie.

dahdn7l

Zobacz: Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Relacja naszego reportera:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dahdn7l

Podziel się opinią

Share
dahdn7l
dahdn7l
Więcej tematów