ŚwiatPoufny raport: broń jądrowa celem Iranu?

Poufny raport: broń jądrowa celem Iranu?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w dalszym ciągu niepokoi się, że program nuklearny Iranu może mieć na celu produkcję głowic jądrowych - poinformowała agencja Reutera, powołując się na poufny raport MAEA.

Poufny raport: broń jądrowa celem Iranu?
Źródło zdjęć: © AFP | IRAN ATOMIC ENERGY ORGANIZATION

W raporcie wskazano, że Iran przygotowuje dodatkowe urządzenia do wzbogacania uranu. Przyznano zarazem, że strona irańska umożliwiła inspektorom ONZ lepszy nadzór nad obiektem, w którym prace te są prowadzone.

Teheran zapewnia, Zachód się obawia

Iran poinformował MAEA - pisze Reuters - że dodatkowe urządzenia będą wspierać wzbogacanie uranu do 20%. Nie weszły one jeszcze do eksploatacji.

Według Reutera ustalenia MAEA nasilą prawdopodobnie obawy Zachodu, że Iran potajemnie dąży do uzyskania możliwości wytwarzania broni nuklearnej. Teheran zapewnia, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym.

Agencja Associated Press pisze, również powołując się na raport MAEA, że Teheran zgromadził już prawie dwa razy więcej wzbogaconego uranu niż Zachód chciałby go z Iranu usunąć.

Według MAEA Iran posiada już ponad 2400 kg nisko wzbogaconego uranu. AP wskazuje, że połowa tej ilości wystarcza, żeby wyprodukować materiał rozszczepialny do głowicy nuklearnej.

Tona uranu na wymianę

Tydzień temu Teheran przekazał MAEA list zawierający szczegóły porozumienia irańsko-turecko-brazylijskiego, na mocy którego 1200 kg nisko wzbogaconego uranu ma zostać przewiezione z Iranu do Turcji w zamian za pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie.

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ uzgodniło jednak wkrótce po tym projekt nowych sankcji wobec Teheranu, który na Zachodzie oskarżany jest o to, że pod pozorem prowadzenia cywilnego programu nuklearnego chce zbudować broń atomową. Trzy poprzednie pakiety sankcji Iran zignorował.

Według AP, ustalenia MAEA sprawią, że wzrośnie opór Zachodu wobec porozumienia Iranu z Turcją i Brazylią.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)