Trwa ładowanie...
dryxngu

Potwierdzono narodziny psich bliźniąt jednojajowych

• Pierwszy raz oficjalnie potwierdzono narodziny psich bliźniąt jednojajowych • Psie rodzeństwo przyszło na świat w Afryce Południowej
Share
Potwierdzono narodziny psich bliźniąt jednojajowych
Źródło: https://twitter.com/NatGeo/status/771801899578355712
dryxngu

Ludzie od lat podejrzewali, że pary bliźniąt jednojajowych zdarzają się wśród psów domowych. Nie było to jednak nigdy odnotowane w oficjalnych raportach badawczych publikowanych w literaturze naukowej. Aż do teraz. Okazało się, że o ile bliźnięta jednojajowe wśród ludzi zdarzają się często, o tyle wśród innych gatunków jest to rzadkość.

Jak czytamy w "National Geographic", szczenięta jednojajowe o imionach Cullen i Romulus przyszły na świat w klinice weterynaryjnej w Afryce Południowej. Ich matka została poddana podczas porodu cesarskiemu cięciu. Ku zaskoczeniu weterynarza odbierającego poród, Kurta de Cramera, dwa spośród siedmiorga szczeniaków miały wspólne łożysko i pępowinę. Było to coś, czego lekarz nie widział nigdy wcześniej.

Każde z pozostałej piątki rodzeństwa, które przyszło na świat wraz z bliźniętami jednojajowymi, miało własne łożysko. De Kramer był zaskoczony podobnym wyglądem Cullena i Romulusa, pomimo że dostrzegał pewne drobne różnice w białych łatach. Badania krwi potwierdziły jednak przypuszczenia weterynarza.

dryxngu

Wyniki testów krwi zostały potwierdzone przez niezależnych naukowców, do których de Kramer zwrócił się z prośbą o pomoc. Badacze stwierdzili, że szczenięta są jednojajowe potwierdzając jednocześnie, że takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Zespół składający się z uczonych z Australii i RPA opublikował swoje odkrycie w specjalistycznym czasopiśmie "Rozród wśród zwierząt domowych" w zeszłym tygodniu.

dryxngu

Podziel się opinią

Share
dryxngu
dryxngu
Więcej tematów