Trwa ładowanie...

Potrzebują 5 mln żołnierzy. Tak chcą wygrać "wojnę z NATO" [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 274. dzień rosyjskiej inwazji. W czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego, ujawnił, że w kręgach dowódczych rosyjskiej armii krąży memorandum zatytułowane "Wnioski z wojny z NATO na Ukrainie". "W dokumencie jest napisane, że w celu odniesienia zwycięstwa przez Rosję liczebność jej armii powinna sięgnąć około 5 mln żołnierzy" - relacjonował. Jak dodał, "w ocenie niektórych oficerów rosyjskich sił zbrojnych to ostatnie może oznaczać ogłoszenie w Rosji w najbliższym czasie kolejnej fali mobilizacji i wprowadzenie stanu wojennego w kraju". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraiński artylerzysta na pozycji pod BachmutemUkraiński artylerzysta na pozycji pod BachmutemŹródło: East News, fot: Libkos
dcxlbak
dcxlbak
  • Trwa zła passa Władimira Putina. Oprócz niepowodzeń na froncie w Ukrainie, dyktatorowi sypie się sojusz w ramach bloku uważanego za "wschodnie NATO". Na szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) było bardzo nerwowo, a premier Armenii sprzeciwił się podpisaniu końcowej deklaracji. - Dopóki wszyscy uważali, że Rosja ma najgroźniejszą armię świata, sojusz trwał. Kiedy okazało się, że Rosjanie na wojnie w Ukrainie w wielu punktach są nieskuteczni, sojusz zaczyna się rozsypywać – mówi Wirtualnej Polsce Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador w Armenii.
  • 80 matek i żon zmobilizowanych rezerwistów z Kubania jedzie do Moskwy i chce spotkać się z Putinem. Jak podaje Unian, kobiety zamierzają w niedzielę zorganizować wiec na Placu Czerwonym.
  • Kreml otwarcie szantażuje Ukrainę: "spełnijcie nasze żądania, a ostrzał ustanie". Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Władimira Putina wprost stwierdził, że to od władz w Kijowie zależy, czy nadal cierpieć będzie ludność cywilna.
Trwa łączenie
21:59, 24.11.2022

Bilans ofiar śmiertelnych środowego ataku rakietowego na Kijów i okolice wzrósł do 7.

21:50, 24.11.2022

Rosjanki wyprawiły pogrzeb... prezydentowi USA Joe Bidenowi.

21:35, 24.11.2022

Senat Irlandii uznał w czwartek Hołodomor (wielki głód) z lat 1932-1933 na Ukrainie za ludobójstwo - poinformowała na Facebooku ambasada Ukrainy w Dublinie. 

21:22, 24.11.2022

75 proc. mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Ukrainy wciąż nie ma prądu. Z kolei w obwodzie odeskim, również na południu kraju, bez elektryczności pozostaje 64 proc. odbiorców - poinformowali operatorzy. 

21:09, 24.11.2022

Gubernator obwodu irkuckiego Igor Kobzew spotkał się z matkami zabitych w Ukrainie rosyjskich żołnierzy. I jak je pocieszył? Anegdotą z własnego życia, z której wynikało, że polegli "nie należeli do matek, ale do Rosji".  

20:51, 24.11.2022

Skutek rosyjskiego ostrzału w Chersoniu. Przypomnijmy, że wieczorem w mieście zginęły cztery osoby.

20:38, 24.11.2022

Rada Miejska Odessy zdecydowała o usunięciu pomnika cesarzowej Rosji Katarzyny II.

20:29, 24.11.2022

Parlament Europejski zatwierdził decyzję o nieakceptowaniu paszportów i innych dokumentów podróży wydanych przez Rosję w okupowanych przez nią regionach Ukrainy i Gruzji. 

20:18, 24.11.2022

W czwartek posłowie do PE zatwierdzili 18 mld euro pożyczki dla Ukrainy w czasie trwania wojny wywołanej przez Rosję. Rozporządzenie zostało przyjęte 507 głosami, przeciwko było 38 europarlamentarzystów, a 26 wstrzymało się od głosu. 

20:17, 24.11.2022

"W dokumencie mowa jest również o tym, że takiej wojny nie było już od ponad 80 lat, a w celu odniesienia zwycięstwa przez Rosję liczebność jej armii powinna sięgnąć około 5 mln żołnierzy" - relacjonował serwisowi Ukraińska Prawda gen. Hromow. Jak dodał, "w ocenie niektórych oficerów rosyjskich sił zbrojnych to ostatnie może oznaczać ogłoszenie w Rosji w najbliższym czasie kolejnej fali mobilizacji i wprowadzenie stanu wojennego w kraju".


Gen. Hromow wyjaśnił, że dokument został przygotowany i rozesłany do sił zbrojnych przez główny zarząd wojskowo-polityczny armii i ministerstwo obrony Rosji.

20:16, 24.11.2022

W armii Rosji propagowany jest dokument o nazwie "Wnioski z wojny z NATO na Ukrainie" - powiedział w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. 


"Część tego arcydzieła wyszczególnia między innymi problemy rosyjskich wojsk okupacyjnych, wśród nich - niezdolność dowódców do kierowania personelem w oddziałach, niezadowalający stan dyscypliny i przygotowania bojowego, przestarzałe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, brak możliwości podejmowania decyzji przez dowódców bez obowiązkowego uzgodnienia ze zwierzchnikami, itd." - powiedział gen. Hromow. 

20:06, 24.11.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia w czwartek wieczorem zginęły cztery osoby, a sześć zostało rannych - podał serwis Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze. 

19:59, 24.11.2022

80 matek i żon zmobilizowanych rezerwistów z Kubania jedzie do Moskwy i chce spotkać się z Putinem. Jak podaje Unian, kobiety zamierzają w niedzielę zorganizować wiec na Placu Czerwonym. 

19:55, 24.11.2022

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, oficjalnie potwierdził, że to Ukraińcy zlikwidowali irańskich doradców wojskowych przebywających na Krymie. Podkreślił również, że kolejni irańscy żołnierze, przebywający na terytoriach okupowanych przez armię Putina, będą likwidowani - podał “Guardian”. Irańczycy mieli pomagać Rosjanom w koordynowaniu ataków przy użyciu dronów-kamikadze Shahed-136 na cele w Ukrainie. 


Daniłow nie ujawnił brytyjskiej gazecie ilu dokładnie irańskich instruktorów zostało zabitych. Izraelska prasa podawała w październiku, że w wyniku ukraińskich ataków rakietowych zginęło ich 10. 

19:30, 24.11.2022

Bank Światowy przyznał Ukrainie dotację w wysokości 4,5 mld dolarów  - podała agencja Ukrinform.

19:27, 24.11.2022

Kijów w czwartkowy wieczór.

19:03, 24.11.2022

Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody. 

18:56, 24.11.2022

"O godz. 13.53 (godz. 12.53 w Polsce - red.) pierwszy blok naszej elektrowni jądrowej został podłączony do wspólnej sieci energetycznej Ukrainy" - poinformował w czwartek szef administracji obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij. Zapewnił, że rozpoczyna się podłączanie do sieci odbiorców energii elektrycznej. 


W środę ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że w związku z rosyjskimi ostrzałami rakietowymi wyłączono bloki energetyczne w trzech z czterech elektrowni atomowych na Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. Zapewniono, że poziom promieniowania jest w normie.

18:49, 24.11.2022

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że u osób z władz firmy Motor Sicz, producenta silników lotniczych, zarekwirowano cenne starożytne ozdoby należące do zamieszkujących w starożytności te tereny Scytów i kolekcjonerskie samochody osobowe. Szefowie firmy są podejrzani o kolaborację z Rosją. 

18:30, 24.11.2022

W czwartek wieczorem Rosjanie ostrzelali dzielnice mieszkalne Chersonia. W sieci pojawiły się nagrania ostrzału i pożarów - podała agencja Unian. Wcześniej w ciągu dnia, w wyniku ostrzału miasta przez armię Putina, zginęła jedna osoba, a jedna została ranna.   

18:23, 24.11.2022

Trwa rozminowywanie obwodu chersońskiego. Rosjanie pozostawili pułapki nawet na drzewach. 

18:13, 24.11.2022

Kolejnych 50 ukraińskich jeńców wróciło z niewoli.

17:55, 24.11.2022

Zdjęcie po rosyjskim ostrzale. 

Telegram
17:54, 24.11.2022

Zdjęcia satelitarne Ukrainy. To zostało wykonane 27 stycznia 2022 roku. Kolejne będzie wykonane 23 listopada 2022 roku - tuż po rosyjskim, zmasowanym ostrzale rakietowym. 

Telegram
17:42, 24.11.2022

Pytany o kwestię planowanego nałożenia przez Zachód limitu ceny na rosyjską ropę naftową, Biden odparł, że rozmawiał na ten temat z minister skarbu Janet Yellen i usłyszał, że sprawa nadal jest "w grze".

W środę nad kwestią obradowali ambasadorzy państw UE, lecz nie doszli do porozumienia. Według doniesień m.in. agencji Reutera i "Wall Street Journal" rozważane jest ustanowienie limitu na poziomie 65-70 dol. za baryłkę, choć część państw - w tym Polska uważa go za zbyt wysoki. Główny wskaźnik cen rosyjskiej ropy eksportowej Urals wynosił w środę 67 dol.

PAP
17:35, 24.11.2022

- To nie jest czas, by opuszczać Ukrainę. Absolutnie nie - powiedział Biden dziennikarzom po spotkaniu ze strażakami w Nantucket w Massachusetts, gdzie spędza Święto Dziękczynienia. Biden odniósł się w ten sposób do pytania, czy Izba Reprezentantów z republikańską większością będzie kontynuować pomoc dla Ukrainy.

- Dużo rozmawialiśmy podczas tych ostatnich wyborów, czy druga ekipa (Republikanie) będzie kontynuować wspieranie Ukrainy. Nadal uważam, że jest wystarczająco dużo poparcia - wyjaśnił.

Biały Dom w środę ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dol. Zwrócił się też do Kongresu o uchwalenie pakietu środków związanych z pomocą Ukrainie w wysokości 37 mld dol. Administracja chce, by Kongres przegłosował ustawę przed końcem wygasającej w styczniu kadencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcxlbak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dcxlbak
Więcej tematów