"Potrzeba kapłanów zdolnych do bezinteresownej służby"
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił w Wielki Czwartek, że Kościół potrzebuje kapłanów zdolnych do bezinteresownej służby bliźnim.
01.04.2010 | aktual.: 01.04.2010 11:55
Jak podkreślił "bolejąc nad rzeczywistymi winami i zaniedbaniami ludzi Kościoła" duchowni powinni tak żyć i tak pełnić posługę, by ukazywać wiernym piękno kapłaństwa.
W mszy św. Krzyżma odprawionej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach uczestniczyli biskupi, kilkuset kapłanów diecezjalnych i zakonnych, ministranci, lektorzy, członkowie scholi, Ruchu Światło-Życie oraz innych ruchów i stowarzyszeń młodzieży z Archidiecezji Krakowskiej.
Kard. Dziwisz powiedział w homilii, że "dzisiaj jesteśmy świadkami wielu oskarżeń, wysuwanych pod adresem kapłanów i Benedykta XVI w niektórych krajach i nagłaśnianych w środkach przekazu". - Bolejąc nad rzeczywistymi winami i zaniedbaniami ludzi Kościoła, naszych współbraci, powinniśmy przede wszystkim tak żyć i tak pełnić naszą posługę, by ukazywać naszym wiernym piękno i świętość Chrystusowego kapłaństwa - mówił metropolita krakowski.
Kardynał podkreślił, że Kościół potrzebuje "świętych kapłanów" - ludzi żyjących dla Boga i prowadzących do Niego wiernych. - Kościół potrzebuje kapłanów ubogich, dla których jedynym bogactwem jest Jezus Chrystus. Kościół potrzebuje kapłanów czystego, przejrzystego serca, zdolnych do prawdziwej miłości i bezinteresownej służby bliźnim. Kościół potrzebuje kapłanów posłusznych, gotowych włączyć się bez reszty w wielkie dzieło nowej ewangelizacji świata - powiedział Dziwisz.
Metropolita przypomniał, że duchowni składając przyrzeczenia kapłańskie ofiarowali Bogu swoje życie. - Kapłaństwo stanowi zasadniczy rys naszej tożsamości, wyznacza sposób patrzenia na nas samych, na świat i na człowieka. Kapłaństwo określa nasze miejsce w Kościele i w społeczeństwie. Określa naszą służbę - mówił metropolita krakowski.
Jak zauważył, dar kapłaństwa jest noszony "w glinianych naczyniach naszych ludzkich ułomności, niewierności, małostkowości, braku gorliwości". - Ta prawda powinna z jednej strony prowadzić nas do skruchy, do uznania winy i do pojednania z Bogiem i braćmi. Powinna nas także uczyć pokory i szukania duchowych sił u Chrystusa, w którego kapłaństwie uczestniczymy - powiedział Dziwisz.
Zwracając się do ludzi młodych kard. Dziwisz mówił, że w dzisiejszym świecie, który proponuje młodzieży wiele dróg, możliwości, wartości lub pseudowartości niełatwo podjąć decyzję o służbie kapłańskiej czy zakonnej. - Ale jeżeli jesteście świadomi, że Jezus was powołuje do swojej wyłącznej służby, nie odmawiajcie Mu. Wsłuchujcie się w Jego głos. Zastanawiajcie się nad tym, co wam proponuje - apelował kard. Dziwisz. - My, kapłani, możemy wam tylko powiedzieć, że nasza, a w przyszłości wasza służba kapłańska może być najpiękniejszą przygodą życia - dodał.
Podczas mszy św. Krzyżma poświęcone zostały oleje święte, a kapłani odnowili złożone w dniu święceń przyrzeczenia.